Китай изкупува света! За десетте месеца на годината са инвестирани 206.6 млрд долара
Пекин е на път да измести САЩ от първото място по изнасяне на капитали в света
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Пекин стартира агресивна кампания за инвестиции в активи по целия свят и през 2016 година е на път да задмине САЩ, смятани за инвеститор номер 1 досега, пише в анализ „Експерс-онлайн”.
Според данните, за десетте месеца на настоящата година китайски компании вече са купили активи за 206.6 милиарда долара, което е три пъти повече от инвестициите им през същия период на миналата година. Американските инвестиции досега през годината са 179.1 милиарда долара.
Наблюдава се и значително разширяване на интересите на китайците. Ако преди те бяха насочени най-вече към енергийни и суровинни сектори, за да осигурят необходимото за промишлеността на страната, от тази година вече се купуват известни търговски марки и водещи компании в различни сектори.
Има и още една причина-ако досега държавата купуваше основно активи зад граница, сега и парите на частните компании се насочват към инвестиции в различни държави. Нека припомним, че вече бяха придобити футболния клуб „Милан” и киностудията Legendary Entertainment,. Сделки има в химическата промишленост, IT сектора и те са за милиарди долари.
Георгафски интересите на китайците са насочени към Северна Америка, Западна Европа и азиатско-тихоокеанското крайбрежие. САЩ вече забелязаха повишената инвестиционна активност на Пекин и тамошния Комитет по чуждестранните инвестиции вече блокира десетина сделки с китайски капитали.
Особено опасна е китайската експанцзия в районите, които се смятат за удобни не само за инвестиране, но и за заселване. Първите стъпки към съседите вече са направени. На 19 октомври например в пекин руската компания „Гранд Байкал” и китайската „Чжунцзинсин” подписаха споразумение за китайски инвестиции в размер на 11 милиарда долара. С тези пари в Байкалския регион ще бъде създаден съвременен туристически клъстър. Ще се строят не само туристически обекти като хотели и спа центрове, но и транспортна и логистична инфраструкутра. Предвижда се обезпечаването на поток от китайски туристи около 1 милион души на година, а почти целия персонал за обслужването им ще бъде китайски. Никой сега не може да предвиди колко мигранти от Китай ще отидат да работят в този руски регион, но в никакъв случай няма да са под 1 милион в течение на няколко години.
Ако това се случи, след десетина години районът ще е повече с китайски облик, отколкото с руски. Оттук до използване на ресурсите му-например огромното количество питейна вода в Байкал-от Китай е само въпрос на договореност и пари. А това вече е крачка към присъединяването на цяллата територия към Поднебесната империя.