ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На срещата на върха на Съвета за взаимодействие и мерки за доверие в Азия (СВМДА), която се състоя на 15 юни в Таджикистан след срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), от Пекин е постъпило важно предложение. Китайският лидер Си Дзинпин е призовал азиатските страни да създадат конструкция за сигурност по подобие на НАТО, пише турското издание Hurryiet в материал, представен без редакторска намеса.
В изказването си на срещата на върха в Душанбе Си е обърнал внимание на незащитеността на азиатските страни от много гледни точки. „Вярваме, че е необходимо да се подходи към сигурността на страните от Азия по-нов начин и в много по-широки рамки. Азиатските страни трябва да реагират заедно на предизвикателствата за сигурността в нашия регион. Това ново сътрудничество в сферата на сигурността трябва да се опира на чести контакти между страните от региона и принципа на взаимно доверие“.
Подкрепа от страна на Русия
Руските наблюдатели оцениха тези думи на китайския лидер Си Дзинпин на срещата на върха като пряко предизвикателство към Съединените щати и стигнаха до следното заключение: "На срещата на върха в Душанбе Китай направи нова стъпка, като предложи да се създаде „азиатски съюз“, който би могъл да противодейства на водения от САЩ НАТО“. Руският лидер Владимир Путин, който, говорейки на срещата на върха, подкрепи китайския си колега, разкритикува позицията на Съединените щати, които в последно време действат без да спазват всякакви правила.
Акцент върху „боя без правила“
Путин отбеляза, че светът, най-вече по отношение на икономическите отношения, се превръща в сцена на „боеве без правила”: „За да се възстанови справедливото взаимодействие в глобалната икономика, е необходимо широкомащабно сътрудничество между засегнатите страни. Необходим е незабавен отказ от настоящите битки без правила. Сега повече от всякога са необходими колективни усилия за намиране на решение на тези сериозни проблеми. На първия етап трябва да бъдат премахнати от санкционните ограничения социалната и хуманитарната сфера, например наркотиците и медицинското оборудване“.
Путин припомни също, че укрепването на сигурността е една от най-важните задачи на многонационалния азиатски континент: „Борбата срещу тероризма също е на дневен ред на азиатските страни като сериозен проблем. Всеки ден рискът терористичните организации да придобият биологични, химически и други видове оръжия за масово унищожение става все по-висок. В отговор на тези сериозни заплахи е необходимо спешно да се търсят решения чрез широко сътрудничество“.
Путин подари на Си Дзинпин сладолед
Датата на срещата на върха в Душанбе съвпадна с 66-ия рожден ден на китайския лидер Си Дзинпин. Руският президент Путин се бе подготвил за това събитие. На двустранната среща с китайския лидер, която се проведе в ранните сутрешни часове, Путин пристигна с куфар с руски сладолед и голяма празнична торта. Поздравявайки колегата си, Путин отбеляза: „Казахте, че най-добрият сладолед е в Русия. Донесохме ви сладолед, който обичате“. Си Дзинпин получи като подарък куфар със сладолед от популярната по съветско време марка „Пломбир“. А на празничната торта имаше надпис: „Поздравяваме ви за 66-ия рожден ден“.
Основите на СВМДА са поставени Назърбаев
Идеята за свикване на СВМДА, чиято среща на върха се проведе тази година в Душанбе за пети път, бе представена от бившия лидер на Казахстан Нурсултан Назърбаев през 1992 година. Днес следните държави са членове на СВМДА: Азербайджан, Афганистан, Бангладеш, Бахрейн, Виетнам, Египет, Израел, Индия, Йордания, Ирак, Иран, Казахстан, Камбоджа, Катар, Киргизстан, Китай, Монголия, Обединените арабски емирства, Палестина, Пакистан Южна Корея, Русия, Таджикистан, Тайланд, Турция, Узбекистан и Шри Ланка.
На срещата в Душанбе бяха представени 13 държави: Азербайджан, Афганистан, Бангладеш, Иран, Казахстан, Камбоджа, Киргизстан, Китай, Пакистан, Таджикистан, Турция, Узбекистан и Шри Ланка.