ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Все по-амбициозната космическа програма на Китай включва планове за приземяване на първата лунна сонда на обратната страна на естествения ни спътник, пише The Guardian. Плановете предвиждат експедицията “Чанге” да се реализира преди 2020 година, посочва Зу Йонглиао от отдела за изследване на Луната към Китайската академия на науките за държавната телевизия CCTV. Той казва, че целта на проекта е изследването на геоложките условия на тъмната страна на спътника.
Следващата стъпка може да е инсталиране на радиотелескоп, който ще помогне да се “запълни празнина” в човешкото познание за Вселената, отбелязва Зу. Радиотрансмисиите от Земята не достигат обратната страна на Луната, което я прави изключително подходящо място за чувствителни инструменти.
Следващата лунна експедиция на Китай се очаква през 2017 година. Тогава страната ще направи опит да приземи роботизиран космически апарат на Луната, който да се върне обратно на Земята с проби. При успех Китай ще стане третата държава след САЩ и Русия, която е осъществила такъв полет.
В рамките на китайската програма за изследване на Луната, кръстена на митичната богиня Чанге, са изстреляни двойка орбитални сонди, а през 2013 година на повърхността на земния спътник беше приземен модул с роувър на борда си. Китай намеква и за планове да изпрати екипаж на лунната повърхност. Първият китайски астронавт полетя в Космоса през 2003 година.