ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Активисти на БСП (Нинова, Йончева) и "Да, България" (Костов, Атанас Атанасов), Бареков, омбудсманката Мая Манолова заедно с русофилски паравоенни групи, маскирани като "възмутени граждани", ще искат оставката на Валери Симеонов утре.
Странна, безпринципна колаборация от конформисти, на които им е замирисало на власт.
Истинската мишена не е Симеонов, разбира се. Бие се по Борисов и цялото правителство.
Тук няма драма. Симеонов може да си ходи, правителството също, случвало се е не веднъж или дваж.
Драмата е, че се мъчат да съборят държавата.
Костов, Атанасов, Йончева, Бареков, Мая Манолова...Общият знаменател, разбира се, са прословутата КТБ и нейният бос Цветан Василев.
Партията на Костов се кредитираше от банката, дъщерите му се препитаваха с консултантски договори към нея.
Елена Йончева бе уличена, че е имала офшорка с Василев.
Бареков бе директор на ТВ7, телевизията на банкера.
По донос на Мая Манолова цялата тази коалиция "КТБ" изманипулира парламентарните избори през 2013 г. чрез аферата "Костинброд" и докара на власт кабинета "Орешарски".
Сега същите стягат "Костинброд" -2, като този път търсят повод в сантименталната кауза на "смелите майки". Които ползват болните си деца като инструмент за изнудване и политическа кариера.
Какво следва при оставка на кабинета?
Борисов едва ли ще поиска да прави второ правителство и ще върне мандата. БСП математически няма да успее да състави кабинет - въпреки ясната подкрепа на ДПС.
Значи, извънредни избори.
Румен Радев назначава служебно правителство, чийто мандат не може да бъде по-дълъг от три месеца. Излиза, че изборите ще са някъде в края на януари, началото на февруари.
След тях следват евроизбори, а през есента - общински.
Три кампании в рамките на една календарна година. Може да се окаже исторически рекорд.
За разхищенията в държавния бюджет, удара върху чиновническия апарат и бизнеса, за нестабилността и масовите истерии - не ми се мисли...
Какво ще покажат извънредните избори? Всички социологически проучвания сочат преднина за ГЕРБ с около 4-5 до 6 %. Това леко може да спадне, но левицата няма шансове да мръдне от 20%. ДПС са си твърди със своите от 5 до 7%, най-вероятно ще влязат и патриотите (в една или друга конфигурация - с Волен, без Волен)...
Марешки остава извън, тъй наречените "демократи" на Христо Иванов - също.
Тоест - четирипартиен парламент, при който възможностите за правителство, различно от сегашното, са малки. Ще се завъртим в една безумна спирала, за да стигнем до...същото.
Или, евентуално, до римейк на червено-депесарското съглашателство от времето на Тройната коалиция на Станишев.
Кой има полза?
Очевидно не и нормалните хора, които се блъскат ежедневно за хляба си, не и нормалния дребен и среден бизнес, който отдавна жадува стабилност и предвидимост, не и младите, на които им писна от перманентната политическа криза и липсата на перспективи.
Хората искат сносни заплати и добра работа, справедливо възнаграждение на труда си, възможности за предприемаческа дейност. Това няма как да се случи, ако непрекъснато правим избори и клатим легитимната власт. А в периодите на междувластие Европа спира фондовете, банките фалират...
Така че, кой има полза?
Ползата е най-вече за ония, които свалиха и първия кабинет "Борисов" - олигархическия кръг около Цветан Василев, търсещ реванш и избавление от съдебна присъда.
Този мач вече го играхме. Странно, но някои още се връзват, поддават се на фейсбук-истерии, а България продължава да е страната с най-къса памет.
Как иначе да си обясним, че Мая Манолова, "изпрана" от гафа си в Костиброд и съпричастието към модела "Орешарски", днес е най-рейтинговият политик?
Как да си обясним и че бързо забравихме пенсиите от по 3 долара и банковите фалити при Виденов, финансовата криза при Станишев, крушението на КТБ при Орешарски...