BG EN

Коалицията на Рияд не посочва като цел халифата

СВЕТЪТ ДНЕС

Коалицията на Рияд не посочва като цел халифата

3833
на 15.12.2015
Коалицията на Рияд не посочва като цел халифата
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Саудитска Арабия обяви формирането на глобален „Ислямски съюз“ от 34 държави, който ще се бори срещу тероризма, след като от месеци върху държавите от Персийския залив беше оказван натиск да направят нещо реално за справянето с екстремизма в Близкия изток. Новата коалиция беше обявена на рядка за саудитското кралство пресконференция в Рияд, къдетго ще бъде и оперативния център. Новият съюз веднага попадна под критики за това, че сред целите на борбата му не беше посочена Ислямска държава (ИД).

Съобщението за съюза беше разпространено от държавната саудитска информационна агенция. В него беше изброен дългият списък на страните, които се включват в него. Сред тях са Египет, Турция, Катар, Пакистан, Малайзия и Нигерия. Организацията е създадена поради „дълга да защити ислямската нация от злините на всички терористични групи и организации, независимо от сектата и името, които сеят смърт и корупция на земята и тероризират невинните“.

препоръчано

В списъка не са включени нито основният регионален съперник на Саудитска Арабия Иран,нито пък доминираното от шиити правителство на Ирак или изпадналият в затруднения режим на сирийския президент Башар Асад. Също така в съобщението не фигурира като цел за действия на съюза разширяващата влиянието си в близост до границата на Саудитска Арабия ИД, а вместо това има обща формулировка за необходимостта от „противопоставяне на тероризма и спасяване на международния мир и сигурност“, съобщи в. „Индипендънт“.

Саудитският престолонаследник и министър на отбраната Мохамед бин Салман представи новият съюз пред репортери във вторник, съобщиха световни информационни агенции. Попитан дали коалицията ще се фокусираха в битката срещу ИД, Бин Салман отговори, че няма да се бори „само срещу тази“ групировка, но и срещу „всяка терористична организация, която се изправи срещу нас“. Той почти не представи детайли за бъдещета дейност на съюза, а само каза, че съюзът ще се „координира“ със съществуващата коалиция, оглавявана от САЩ с двустранния съюз между Русия и Сирия и други ключови действащи лица в региона като Иран. „Ще има международна координация с всички големи сили и международни организации... по отношение на операциите в Сирия и Ирак. Не можем да предприемаме тези операции без координиране на законността на това място и с международната общност“, заяви принцът. 

Също така самият списък от участници в новата коалиция е доста разтеглив като съдържание, доколкото големи мюсюлмански държави – като Индонезия, не са сред участниците, а са споменати само като „подкрепящи“ коалицията. Пълният списък от страните в съюза включва полупризнатата официално палестинска държава и дребната островна държавица Коморски острови, чиято армия наброява около 500 души.

Освен Саудитска Арабия в новия съюз влизат Йордания, ОАЕ, Пакистан, Бурунди, Бенин, Турция, Чад, Того, Тунис, Джибути, Сенегал, Судан, Сиера Леоне, Сомалия, Габон, Гвинея, Катар, Бряг на слоновата кост, Кувейт, Ливан, Либия, Малдивските острови, Мали, Малайзия, Египет, Мароко, Мавритания, Нигер, Нигерия и Йемен.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно
ПИК TV x
Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО) Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО)
ново
Днес: 45
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК