ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Знаете ли, че: за да бъде успешен референдумът срещу еврото, трябва да гласуват поне 38,94% от имащите право на глас, колкото бяха на парламентарните избори на 27 октомври 2024 година, а повече от половината трябва да гласуват с “не” на въпроса: “Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута през 2026 година?”
От регистрираните общо 6 601 262 избиратели, на 27 октомври 2024 година гласуваха 2 570 629, което съставлява 38,94% активност.
Провали се референдумът на 27 януари 2013 г., в отговор на въпроса: “Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?”
БСП събра 770 000 подписа, при необходими 500 000. Разходите от бюджета бяха 15 милиона лева.
На 6 ноември 2011 година, паралелно с избора на президент и вицепрезидент, се проведе референдум, предложен от “Шоуто на Слави”.
Избирателната активност на първия тур на изборите беше 56,28%.
Въпросите бяха: “Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?
2. Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?
3. Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?
“
В крайна сметка, въпреки подкрепата на 2 милиона и половина избиратели, не достигнаха 12 000 гласа (0,2 %), за да има вотът задължителен ефект.
Нищо в избирателната система в посока мажоритарен вот не се промени, макар създадената след референдума партия ИТН да стана първа политическа сила и да участва досега в две управленски коалиции.
За кампанията преди референдума може да се съставят инициативни комитети, които агитират “за” и “против”. Всеки получава по 40 000 лева от бюджета.
На всички нормални хора стана ли им ясно, че президентът Радев хвърли пиратка с пиар цел?!
Искам да видя как 2 570 629 избиратели отиват да гласуват в деня на референдума, ако можеше да има такъв!
А не може да има, защото е противоконституционно. Но това не пречи на партии и активисти да яхнат вълната, за да си правят имидж на народни спасители.
Ликуй, народе!

