Затворът е скъп и неефективен, обяснява президентът на САЩ
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Камарата на представителите на Конгреса на САЩ, мнозинството от която се държи от опозиционната Републиканска партия, се обяви против плановете на администрацията на президента Барак Обама да закрие специалния затвор за терористи във военната база „Гуантанамо“ в Куба.
Американските медии съобщават за един от водещите конгресмени-републиканци - председателя на Комитета по въоръжени сили Хоуард Маккеън, който внесе за разглеждане в Конгреса законопроект за разходите за отбраната за 2014 г. Агенция Reuters („Ройтерс“) обръща внимание на една от точките му, която предлага връщане на отменената от президента на САЩ забрана за отвеждане на затворниците от „Гуантанамо“ в трети страни (сред тях са например Полша и Дания – бел. авт.).
Републиканците се опасяват, че ако чуждестранни бойци, свързани с „Ал Кайда“, се озоват в родните си страни, то има реален риск да бъдат пуснати на свобода. Освен това те смятат, че администрацията на Барак Обама „досега не е пояснила къде след закриването на „Гуантанамо“ ще излежават присъдите си и бойци, които ще бъдат задържани в Близкия изток в бъдеще".
Връщането на забраната за изпращане на затворниците на „Гуантамо“ в други страни прави невъзможен планът на Обама за поетапно закриване на затвора. Освен това законът на Маккеън предвижда заделяне на 247,4 млн. долара за реконструкция на базата. По-рано се съобщаваше, че военнослужещите в „Гуантамо“ се оплакват от временните съоръжения на затвора, които били в "плачевно състояние".
Комитетът по отбраната към Камарата на представителите насрочи гласуването за законопроекта „Маккеън“ за тази седмица. Новината идва, след като преди около две седмици Барак Обама заяви, че има намерение да закрие затвора, тъй като го смята за „скъп и неефективен“. По последни данни в „Гуантанамо“ излежават присъдите си 166 затворници, много от които се намират там повече от 10 години без предявени обвинения. Около 100 души са обявявали гладни стачки, след което са били захранвани насила.