ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Израело-Иранския конфликт дава уникален шанс за Русия, пише руският ежедневник “Взгляд“.
Израел и Иран за поореден път си разменят ракетни удари. Тези нападения зачестяват, което поражда разговори за задаваща се голяма война в Близкия изток. САЩ наливат масло в огъня, напускайки иранското ядрено споразумение. Независимо от щекотливостта на въпроса Русия може да извлече голяма изгода от това, пише изданието, цитирано от Фокус.
Размяната на огън на Голанските възвишения от една страна от сирийската правителствена армия и шиитско-иранските подразделения и от друга страна от Израел ще продължат и в бъдеще. Двете страни си разменят обвинения кой е започнал конкретната размяна на удари. Според Израел първи са нанесли удар иранските сили , а според сирийските официални власти първи са нанесли ударите израелците. Войските на ООН, разположени на Голанските възвишения не вземат страна в спора.
Според източници на изданието и двете страни са прави. Първо „Хизбула“, която все още бурно празнува победата в ливанските избори е изстреляла нещо към Израел, а после Израел нанесъл масиран ракетен удар по Дамаск, като по същото време сили на така наречената умерена сирийска опозиция, която се намира в близост до Голанските възвишения е използвала ударите на Израел, за да нападне позиции на сирийското правителство, а сирийската армия изстреляла ракета по Голанските възвишения.
Израелското общество отдавна е подготвено за „иранската заплаха“ и рейтингът на Беянмин Нетяняху е в небесата. Според министърът на отбраната на САЩ Джеймс Матис войната между Израел и Иран е въпрос на време и на място. Очевидно мястото са Голанските възвишения, по мнението на директора на Центъра за изучаване на страните от Близкия Изток и Централна Азия Семьон Багдасаров.
Според директора на Института по приложно Изтокознание и африканистика Саид Гафуров голяма война в Близкия Изток няма да има, защото и двете страни не са готови. Според него обаче израелците са притеснени, че САЩ искат да напуснат Близкия изток и да се насочат към Далечния Изток.
Трябва да се отбележи, че масло в огъня налива и САЩ, напускайки иранското ядрено споразумение, като според изданието основният мотив на Доналд Тръмп е финансов – той не иска САЩ да се разделят с 150 милиарда долара замразени ирански активи, които те трябва да върнат. Освен това изваждането на Иран от световния петролен пазар може да покачи цените и от това САЩ да спечелят, но ще спечели и Русия.
Русия обаче може да получи не само финансова но и политическа изгода, ако се превърне в помирител между страните, като се имат предвид добрите и отношения със всички страни, участващи в конфликта.