Президентът Алмазбек Атамбаев обяви извънредно положение и изпрати войски
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Концесионирането от канадска компания Centerra Gold Inc. („Сентера голд инк.“) златна мина „Кумтор“ доведе до 4-дневен бунт, по време на който около 100 души са задържани, а пострадалите са поне 50.
Протестите започнаха преди дни в Джет-Огузския район на Исък-Кулска област на средноазиатската република. Според местните жители концесията е „грабителско споразумение“.
Наложи се силите на реда и спецчастите да ги атакуват не само с палки, но и със сълзотворен газ и светлинни бомби. Това обаче не спира протестиращите от нови атаки, като много от тях се сдобили с полицейски палки и каски (вижте снимката). Основното им искане е национализирането на златната мина. Те успяха да спрат тока в мините и няколко съседни села.
Днес се стигна дотам, че около 500 местни затвориха пътя до мината и атакуваха милицията с камъни, подпалиха автобуса на отряда за бързо реагиране ОМОН и дори със сила да си назначи свой собствен губернатор на областта.
Оказа се, че без политика също не мина – протестиращите са организирани от привържениците на опозиционния депутат Камчъбек Ташиев, лидер на партия „Ата-Журт“, осъден заради опит за силово превземане на властта по време на безредиците в столицата Бишкек миналата година. Неговите съратници искат не само национализация на „Кумтор“, но и да бъде освободен Камчъбек Ташиев и още двама осъдени съпартийци – Талант Мамътов и Садър Жапаров.
На третия ден протестът ескалира до ултиматуми и президентът Алмазбек Атамбаев обяви извънредно положение и да се намесят за въвеждане на ред в областта републикански войски. „Действията им (на бунтовниците – бел. авт.) създадоха заплаха за националната сигурност на Киргизката република и нанесоха щети на икономиката на страната. Престъпните действия на организаторите и участниците на тази акция поставиха под заплаха и изпълнението на дюджета ан страната“, каза държавният глава на Киргизстан, цитиран от местния новинарски сайт 24.kg.
Киргизстан е сред най-бедните републики в региона, тъй като не разполага с енергийните ресурси като Казахстан и Узбекистан. Същевременно златодобивът е от малкото възможности да се осигури някакъв ръст в неспокойната държава - преди няколко години и тя преживя поредна в бившия Съветски съюз "цветна революция".