BG EN

Космически апарат за пръв път в орбита около планета джудже

Технологии

Космически апарат за пръв път в орбита около планета джудже

9030
на 07.03.2015
Космически апарат за пръв път в орбита около планета джудже
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Автоматичната междупланетна станция "Доун" достигна Церера. Това е станало на 6 март 2015, но едва сега НАСА официално съобщи в Туитър, че сондата е навлязла в орбита около планетата джудже.

препоръчано

Основната мисия на "Доун" е изследването на Церера и на астероида Веста, близо до който апаратът се намираше от август 2011 г. в продължение на година. С изучаването на древните космически тела учените се надяват по-добре да разберат историята на Слънчевата система.

"Доун" направи снимки на повърхността на астероида, позволяващи да се създаде първата точна карта на космическото тяло. Приближавайки се до Церера, станцията направи няколко снимки на планетата джудже, на които се виждат загадъчни бели петна. Учените смятат, че станцията ще помогне за определяне на тяхната природа.

свързани новини

Сондата на НАСА "Доун" бе изведена на 27 септември 2007 с помощта на ракета Делта 2 от космодрума на нос Канаверал. През 2006 г. Международният астрономически съюз реши да отнесе Церера не към астероидите, както се смяташе дотогава, а към планетите джуджета. Церера е открита през 1801 г. от италианеца Джузепе Пиаци и наречена на древноримската богиня на плодородието. Диаметърът на космическото тяло е 950 км, което го прави най-големият небесен обект в Астероидния пояс.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 12 декември: Фалит дебне Близнаците, пари за Рибите САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 12 декември: Фалит дебне Близнаците, пари за Рибите
ПИК TV x
Явор Божанков пробва нелепа шега с ИТН, но проф. Ангелов го засече Явор Божанков пробва нелепа шега с ИТН, но проф. Ангелов го засече
ново
Днес: 1
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК