Костадин Паскалев: В името на България много лесно може да се направи правителство между БСП, ДПС и ГЕРБ
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Костадин Паскалев, който е член на Националния съвет на БСП, твърди, че в името на България много лесно може да се направи правителство между БСП, ДПС и ГЕРБ. Той е организатор на голяма среща на левите сили.
Ето какво казва Паскалав в интервю за "Труд":
"Моментът е изключително тежък и за България, и за левите политически партии. От една страна сме в преддверието на световна икономическа криза. От друга страна, мирът за първи път е нарушен толкова близо до нашите граници. И трето – в България има тежък разнобой между основните политически партии. И може би най-важният въпрос – четвъртата характеристика на ситуацията, е огромната загуба на доверие на гражданите към основните политически субекти. Фактът, че на последните избори гласуваха една трета от избирателите, е категорично доказателство за това.
Нека да направя една уговорка за разговорите ни в ляно. Ние не сме поканили всички леви партии, а само тези, създадени от политически личности, произлезли от БСП – Мая Манолова с „Изправи се...“, Татяна Дончева с „Движение 21“, „АБВ“ с Румен Петков, Красимир Янков с „Българска прогресивна линия“, Симеон Славчев с „МИР“, Георги Кадиев с „Нормална държава“. Това са ръководителите на политически партии, с които съм провел разговори и са се съгласили да участват. Мисля, че тази първа стъпка е добра от гледна точка на съгласието да се води такъв разговор, но тя е и обоснована, според мен. Цялото общество вижда, че все по-малко избиратели гласуват за левите политически субекти. БСП получи малко над 9 процента на последните парламентарни избори, което представлява 3 процента от избирателите. Фактически лявото в България е на път да изчезне, да не коментирам причините за това и няма как левите политически субекти да не си дават сметка, че обединението е необходимо, за да има ляво политическо представителство.
Приобщаването става с директен и откровен разговор. Такъв бе и първият разговор, който водихме в началото с всеки един от лидерите на тези политически субекти. Според мен не е необходимо да се привлича някой, тук е важно какво е съзнанието на лидерите и дали те оценяват като необходимо провеждането на разговор за създаване на такова ляво обединение, ляв блок или както го наречем.
Срещата ни е на 29 ноември в зала № 7 на НДК от 14 часа. Поканите до лидерите на съответните политически партии са изпратени, надявам се всички да вземат участие в тази среща, поне на този етап мисля, че ще бъде така. Дискусията, която ще проведем, е катализатор за постигането на ляво обединение.
Около една трета от НС, т.е, около 60 човека подкрепят идеята. Но трябва да кажа, че аз и хората, които мислят като мен, не сме вътрешна опозиция. Ние сме част от БСП и имаме позиции, които отстояваме.
Към днешна дата партийните организации, които искат конгрес срещу Нинова още през декември, са 50. Според мен до края на месеца ще станат поне 100.
Надявам се на тази среща да приемем документ – обръщение към гражданите на България. В него би следвало да бъдат уточнени основните политики и принципи, които тези леви политически субекти споделят. Ако се стигне до това, се надявам незабавно да бъде създадена контактна група, която да започне да работи по фактическото създаване на ляво обединение. За да се постигне това обаче е необходимо ръководството на всяка една от тези партии да си вземе съответните политически решения. Това ще бъде предложено и на БСП, и на АБВ, на всички. Това е нормалният политически ход на нещата.
По принцип лявото обединение в България е силно и смислено, когато и БСП участва в него. Само че бих искал да се обърна към онези, които живеят с мисълта, че БСП е империя в лявото. За съжаление, последните избори показаха, че не е. И би трябвало малко по-смирено да гледаме на останалите партии в лявото политическо пространство. Ако иска, БСП има вариант да работи за лявото обединение, вторият вариант е да се капсулира и да продължи да руши лявото и третият вариант е да има ново ръководство.
Аз много се надявам да се стигне до едно истинско ляво обединение, което да се яви съвместно на следващите избори. Но ще направя следната уговорка. Давам си сметка, че политическите партии в България не оценяват факта, че президентът им дава политическо време, за да се решат въпроси, които са изключително важни за държавата. Те са свързани и с бюджета, и с над 40 законопроекта на служебното правителство и имат отношение както към Плана за възстановяване и устойчивост, така и от конкретни законодателни решения, за да се развива България в позитивна посока. И е крайно време парламентът да престане да се занимава с изслушване на министри и с разглеждане на Изборния кодекс, а да се заемат с обективните проблеми на живота на българските граждани.
Ние сме заедно със „Социализъм 21 век“, разбира се. Там са Валери Жаблянов, Георги Пирински и дъщеря му Ана, Георги Божинов, Велислава Дърева... Там са всички, които не приемат поведението на ръководството на БСП и смятат, че то не е адекватно с оглед ситуацията в държавата и в политическото пространство.
Най-простичкото обяснение на лявото е, което Нинова не разбира, когато общественият интерес е поставен пред личния интерес. Т.е. благоденствието на субекта е подчинено на обществения интерес, не го изключва, а напротив – допълва го и го развива. Но благоденствието на субекта е поставено след благоденствието на обществото. Това е елементарната формулировка за лявото или по-скоро за социализъм. Казвам го, защото голяма част от политиците на България бъркат социалната политика с наистина левите идеи.
На база на всички позиции, които размениха политическите партии в последните седмици, България няма шанс да има редовно правителство в рамките на този парламент. Но ако трябва да го кажа, нарушавайки принципите, България може да има правителство. Много лесно може да се направи правителство между БСП, ДПС и ГЕРБ. Корнелия Нинова е в състояние да направи такава конструкция, според мен. В името на България всичко е възможно, въпреки конгресните решения.
Според мен дясното пространство е доста уплътнено, не като съдържание, а като политически партии. Там присъстват и „Демократична България“, и ГЕРБ. ДПС винаги са били в центъра. И ПП съвсем съзнателно се слагат в левия политически център. Те се държат и като такъв политически субект, между другото. Бившият финансов министър направи внушения по отношение социалните ангажименти – повтарям, не левите, а социалните – но аз бих го признал Асен Василев за социалист, ако каже още две неща – че е за пропорционално подоходно облагане и че е категорично за мир и за незабавно прекратяване на военните действия.
Сергей Станишев е поканен на срещата на 29-и, но нямам потвърждение от него дали ще вземе участие."