Костя Копейкин удари Радев и министъра му с канадско гражданство: Законът трябва да важи за всички
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Мой съпартиец е с канадско гражданство, процедурата за отказ е сложна и дълга. Не е достойно да има двойни стандарти, и се надявам тези българи, които безкритично защитават Петков, да го осъзнаят." Това написа на страницата си във Фейсбук лидерът на ПП "Възраждане" Костадин Костадинов. Той разказа за свой съпратиец, който също е с канадско гражданство и трудния му път да се откаже от него.
Повод за разказа на Костадинов е широко обсъжданата тема по случая с двойното гражданство на Кирил Петков.
Ето какво пише лидерът на партията:
Климент Шопов е мой приятел, съмишленик и председател на Възраждане в Сливен. Той е млад, още няма 30 години, завършил е висшето си образование в Канада, върнал се е в България преди 2 години и избрал да живее и работи тук. Като изключително кадърен млад мъж и добър българин на него беше гласувано доверие да поведе листата на Възраждане в града на войводите.
Само че когато му го съобщихме, Климент отказа. Причината - Климент има канадско гражданство. Аз не се отказах толкова лесно и го помолих да се откаже от него, за да го кандидатираме. Той обаче ми отвърна следното - по канадското законодателство процедурата отнема месеци, като се започва с поредица от декларации, първата от което е заявление, че вече не живееш постоянно в Канада.
Климент в момента е в точно такава процедура и още чака. За мое и наше общо съжаление се наложи да се лишим от него в листите си. Засега. Сега си представете, че го бяхме вписали в листите си само на базата на започнатата от него процедура. Няма нужда да си представяме какво щеше да се случи - просто ЦИК щеше да го изхвърли от листата. Разбира се, тогава нямаше да има реки от сълзи и други телесни течности за него в социалните мрежи - той е от Възраждане, и поради това никой нямаше да се застъпи за него.
А ако си мислите, че нямаше да го изхвърлят, недейте. Имахме подобен казус с друг наш член, Димитър Александров, който заради майка си, която е полякиня, има и полско гражданство. Той беше в листата ни в Силистра, но ЦИК го изхвърли от нея без да се церемони. Такъв е законът и ние се примирихме. В случая с Александров никой и никъде не обясни как закона и конституцията в този случай не бива да се спазват. Просто никой не му обърна внимание.
Пиша всичко това, защото вече седмица ни занимават с бразилската драма на канадския гражданин Кирил Петков. В тази връзка искам да добавя е още нещо - Климент е роден в Канада, защото родителите му са политически емигранти! За първи път е дошъл в България години по-късно, никога не е ходил в българско училище у нас, на практика целият му живот е минал там. Въпреки това българският му е брилянтен - не само говоримо, но и писмено!
Само че законът за него важи, и той не може да е депутат, а за Петков не важи, или поне се настоява да не важи. Защо?
Не е достойно да има двойни стандарти, и се надявам тези българи, които безкритично защитават Петков, да го осъзнаят.
Защото в крайна сметка казусът с чуждото гражданство е най-вече морален. Климент не ме излъга, когато ми каза каква е процедурата за отказ от канадско гражданство, но Петков не е казал това на президента, макар че съм сигурен, че го е знаел. Изводите оставям на вас.