ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Все повече се увеличава броят на децата, които напускат училище. Само за миналата учебна година техният брой е бил 4000, а през първия срок на тази е достигнал 1700. Това означава, че почти всяко десето дете се отказва от образование. Оказва се, че възрастта, на която децата се отказват от школото, пък пада - ако преди това е било често срещано явление сред седмокласници и осмокласници, то сега се наблюдава още в 5 клас, съобщава Би Ти Ви.
През първия и втория срок на годината най-много напуснали училище деца има в Сливен - 425. На второ място е Бургас с 353-ма отпаднали ученици, следва Пловдив, където за миналата учебна година 348 деца не са се завърнали в класните стаи. В дъното на класацията, с най-малък брой напуснали, е Габрово. Там от училищния дневник са изчезнали имената на общо 9 ученици.
Според главния експерт в Синдиката на българските учители Иван Кънчев, причините са „икономически, ниските доходи, ниския стандарт на живота, социални причини, много често родители, които са с ниска степен на грамотност, а дори и функционално неграмотни”.
Само през миналата учебна година 2340 деца са напуснали училище заради семейни проблеми и бедност. От УНИЦЕФ също са обезпокоени от проблема и предупреждават, че България я очакват неграмотност и безработица, ако не се вземат спешни мерки за решаването му.
„Ясно е, че броят на младите хора, които не могат да си намерят работа на пазара на труда ще се увеличи, ако това продължава. Защото трябва да имаш определени познания и образование, за да си намериш работа”, казва представителят на организацията у нас Таня Радочай.
Проучване отпреди месец показа, че младежите без работа у нас са над 75 000.