Рекордни 402 млн. лв. дължат болниците
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Само след 2-3 месеца ще усетим на гърба си недостига на пари за прегледи, изследвания и лечение. А от септември т.г. болниците у нас ще бъдат принудени да връщат пациенти, независимо дали те са осигурени или не, съобщиха опитни здравни експерти. Защото парите, заложени за лечебните заведения в бюджета на здравеопазването са с 20 млн. лв. по-малко, отколкото през миналата година. В същото време средствата от оперативня резерв на НЗОК, предвидени за компенсиране на разликата, вече са на привършване.
Според д-р Даниела Дартикова, бивш шеф на Комисията по здравеопазване към парламента, сегашното правителство ще бъде първото, което ще фалира здравната каса. Защото от 279 млн. лева резерв на касата за 2014 г., са останали едва... 63 млн. лв. А все още сме в средата на февруари.
Защо стигнахме до дъното на това блато?
. Предишното правителството, със съдействието на крадливия си финансов министър Симеон Дянков, отмъкна близо 2 млрд. лв. от здравните вноски на българите и ги наля в общия кюп на държавня бюджет. За връщане на парите не става и дума.
. Не можем да разчитаме на средства от Европа, защото не сме защитили в Брюксел позиции по оперативната програма на ЕС „Здраве”. Кой е виновен за този безобразен пропуск – не е ясно. Знае се само, че това е тема табу в Министерството на здравеопазването.
. Близо 2 милиона българи продължават да са без здравни осигуровки, в същото време се лекуват безплатно. На гърба на редовните платци и нарастващата задлъжнялост на болниците.
. През последните 4 години борчовете на болниците към доставчиците на лекарства, консумативи, за парно, ток, вода и храна, са се увеличили три пъти. В момента те са над 402 млн. лева.
Истинският виновник за споменатите дългове, натрупани предимно за медикаменти, е правителството на ГЕРБ. По време на неговото управление отпадна т.нар. Наредба 34 на МЗ, с която се прекратяват централизираните болнични търгове на лекарства. Всяко здравно заведение само си доставя медикаменти, като само си провежда и търговете за тях. Настъпи пълен хаос, твърдят незапознати с далаверите в сладкия лекарствен бизнес. Те са прави. Само че не така мислят големите играчи в този бизнес. Защото 54% от медикаментите в болниците доставя .... фармацевтичната компания „Софарма Трейдинг”, срещу която имаше обвинения, че още с вноса на суровините завишава цените на лекарствата си. Още преди две години столичен вестник информира, че примерно цената на генотропина, предлаган у нас основно от „Софарма Трейдинг”, е два пъти по-висока, отколкото в съседката ни Турция.
Да се върнем към държавните болници – те са най-големите хали, които гълтат огромни количества хапчета, ампули, физиологични разтвори и други препарати. Не е тайна, че някой по високите етажи на медицинската власт им налага да работят само със споменатата фармацевтична компания. В интерес на истината тя пък им гарантира едногодишно отложено плащане на доставената продукция, което е нож с две остриета. То спомага да трупат нови и нови дългове към нея.
„За да се съсредоточи обаче толкова голям дял от продажбите в една компания, явно някой в МЗ помага за това”, коментира и Тони Веков от „Търговска лига”, един от най-опитните специалисти в търговията на едро с медикаменти. Според бившия министър на здравеопазването, известния коремен хирург проф. Радослав Гайдарски – „... Когато един доставчик завладее целия пазар, шефовете на болниците му се превръщат в роби. Защото той може да прави каквото си иска, да увеличава цените на лекарствата, дори може да поиска да изкупи и някоя болница....”
На фона на потъналите в дългове болници, които скоро ще престанат да приемат неплатежоспособни пациенти, започва да тежи с пълна сила проблемът как да продължим реформата в здравеопазването. Ако изобщо такава съществува. Според кардиохирурга проф. Александър Чирков и неговия колега проф. Людмил Бояджиев – преди години и двамата присадиха за първи път сърца в България, такава реформа изобщо няма. Но ако искаме все пак да спасим нещо от отрасъла „здравеопазване”, предстоят ни много тежки месеци и години. За пациентите в началото това означава лимити на прегледите при специалисти и платените от здравната каса лекарства, в последствие заплащане от джоба за всяка медицинска услуга и медикамент. За всички българи ще продължи и двойното данъчно облагане. Един път ние си плащаме осигуровките за здраве, след което държавата облага с 80% печалбата и болниците, които от финансова немощ вече се влачат по дъното на блатото. И не им остава нищо друго, освен да продължат да скимтят заради недофинансираните от касата клинични пътеки, липсата на пари за лекарства и консумативи.
Незнайно защо, но когато отново се повдигна въпросът за болничните дългове, се завъртя и една друга тема. А именно - че 400 болници са твърде много за населението от 7 млн. души в България. Иначе казано, няма да е лошо без много губене на време да се тръгне примерно към размяната на сграден фонд срещу стар дълг. Или към приватизация на лечебните заведения, мераклии за по-апетитните от тях като хищници дебнат удобния момент да ги прилапат.
Нормално е. Апетитната за „Софарма Трейдинг” хапка беше белодробната болница в Пловдив, както и болницата в Девин. След като се разбушува общественото мнение и хората от Пловдив и Девин едва ли не се вдигнаха на бунтове, ,май те бяха спасени. Засега.
Още при встъпването си в длъжност новата здравна министърка Таня Андреева заяви, че за да се гарантира финансовата стабилност на болниците, задължително трябвало да се смени техният мениджмънт. Не е съвсем ясно, дали е имала пред вид най-вече червената метла, с която помете и продължава да мете още директори на болници. Естествено, за да сложи на техните места свои верни люде, пък били те и доста далеч от модерния здравен мениджъмнт. От министерската метла вече пропищяха лекари в цялата страна.
Те, както и БЛС, все още очакват отговор от министър Андреева – според нея това ли е продължение на здравната реформа в България? Защо министърката не успя да извоюва повече проценти от БВП за този отрасъл, защо само за 6 години 3000 български лекари напуснаха и продължават да напускат страната, защо спешната помощ тъне в мизерия и хора умират по улиците, заради проблемите в нея. Да, щели сме да откриваме 11 нови „Пироговчета” в помощ на тази служба, каза Андреева. Кога ще стане това и дали изобщо ще се случи, и колцина българи няма да доживеят събитието заради пълния крах на здравната ни система, не е ясно.
КАРЕ
Дългове на болниците
. 2006 г. - 160 млн. лева, разплатени от министър Радослав Гайдарски
. 2010 г. – 180 млн. лева
. 2013 г. - 320 млн. лева
. 2014 г. - 402 млн. лв.