ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Кралица Елизабет изпрати послание към британската политическа класа да спре с кавгите за Брекзит, като призова законодателите да търсят обща рамка и да разберат общата картина за разрешаване на кризата, съобщава Ройтерс.
29 март, датата, определена за Великобритания да напусне Европейския съюз, наближава, а Обединеното кралство е в най-дълбоката си политическа криза от половин век и се опитва да разбере как, кога и дали да излиза от ЕС, към който се присъедини през 1973 година.
92-годишната британска кралица обясни в годишната си реч пред местния Институт за жени в Норфолк, че всяко поколение е изправено пред "нови предизвикателства и възможности".
"Когато търсим нови отговори в съвременната епоха, аз предпочитам изпробваните и изпитани рецепти, като това да говорим добре едни с други и да зачитаме различни гледни точки, да сме заедно, за да търсим обща основа и никога да не губи от поглед по-голямата картина", коментира кралицата.
Бъкингамският дворец отказа да коментира, въпреки че британските медии са наясно със значението на нейните забележки. Заглавието на "Таймс" е: "Спрете враждата за Брекзит, каза кралицата на воюващите политици".
Като държавен глава, кралицата остава неутрална по отношение на политиката и не гласува, макар и преди референдума за независимостта на Шотландия през 2014 г., тя да изрази деликатна молба към шотландците да обмислят внимателно бъдещето си.
Бъдещето на Брекзит остава непредсказуемо с варианти, вариращи от хаотично излизане, което притеснява инвеститорите по целия свят, до нов референдум, който би могъл да промени процеса.
Премиерът Тереза Мей се ангажира със споразумението за развод с ЕС, а британският парламент попари първоначалния й план с най-голямото поражение в съвременната британска история.
Северно ирландската партия, реши да подкрепи правителството на малцинството на Мей с новата сделка, ако включва ограничение във времето за ирландската предпазна мярка, съобщава "Сън".
Франция и други европейски страни обявиха, че се подготвят за най-лошия вариант за Брекзит.
Британският финансов министър Филип Хамънд заяви, че икономиката ще претърпи сериозни щети, ако Обединеното кралство напусне ЕС без споразумение.