Красимир Каракачанов пред ПИК: ВМРО не сме русофили и не си сътрудничим с руски структури
„Южен поток” спря заради българското правителство
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Красимир Каракачанов е на 49 г. Председател на партия ВМРО-БНД и съпредседател на коалиция „Патриотичен фронт”. Отскоро е и зам.-председател на 43-ото Народно събрание. Каракачанов разбуни социалните мрежи, след като в събота се оказа на Конгрес на френската партия Национален фронт, която е евроскептична и се финансира с руски капитали. Разговаряме с него по темата, както и по актуалния въпрос, свързан с декларираното оттегляне на Русия от проекта „Южен поток”.
- Г-н Каракачанов, как виждате ситуацията около „Южен поток” след изявлението на Путин, че се отказва от проекта?
- Българската позиция в последните няколко месеца, особено след отказа на Орешарски да се занимава с проекта, ще доведе до това, че за пореден път Турция ще ни измести от една възможност за диверсификация на газовите потоци към България и към Европа.
- Защо Турция?
- Защото тези разговори между Путин и Ердоган нали се сещате, че не са само за времето в Кавказ. То е ясно за какво става въпрос.
- Това не е ли една игра на Путин, който нарочно обяви решението си от Турция?
- Той нарочно го направи, но и ние да сме на негово място, и аз ще играя същата игра. Путин се намира в една сложна ситуация, при която газопреносната мрежа през Украйна става несигурна за руския газ към Европа, „Южен поток” е блокиран от стопирането на българското правителство и тези са ходовете руската газ да стигне до европейския пазар. Но ще минава през Турция, а не през България. Това е лошото. Както стана и със „Син поток” навремето.
- България наистина ли има вина за спирането на „Южен поток”, както ни обвинява Путин, или всъщност проектът е станал икономически неизгоден за Русия?
- Има различни коментари. Аз не съм най-големият специалист, но истината е, че руската икономика се крепи на износа на енергоресурси. И тъй като Европа беше най-големият потребител на руски газ и нефт, Путин търсеше всякакви възможности за руските енергийни ресурси да стигнат до европейския пазар. „Северен поток” е вече реализиран, газопреносната мрежа през Украйна е най-старото, традиционно трасе. Но там нещата станаха несигурни още от 2009 г., когато започна газовата война между Русия и Украйна. Оттук нататък „Южен поток” беше замислен като обход на Украйна, за да може руската газ да стига до европейския пазар. Става въпрос за пари и за нищо повече. Разбира се, покрай парите има и политическо влияние.
- Валери Симеонов е против „Южен поток”. Това може ли да ви раздели?
- Не, не може. Той си има своите аргументи. За него това е по-скоро политически, а не икономически проект и според него България няма да има значителни ползи от него. Аз обаче смятам, че ако проектът бъде реализиран и бъдат предоговорени някои от условията, това би било полезно за България. Първо, защото няма да сме зависими само от украинската тръба. Второ - ако договорим едни приемливи цени, защото в много европейски страни тя е много по-ниска, отколкото нашата. Всичко е въпрос на преговори, но българската политика е „иди ми-дойди ми”. Един път „да”, един път „не”, после – май пак да, а после – повече не... Ама чакай да видим какво ще каже Брюксел... За всеки един голям инфраструктурен проект българската политика е нерешителна. Това ни прави непредвидим партньор за когото и да било – било то за Русия, било то за ЕС. България изтърва през последните 20 години всички големи проекти.
- В контекста на Русия - срещу Вас сега се надигна една вълна заради присъствието Ви на форума на Льо Пен...
- Четох вашия сайт. Вълната почна от вашия сайт с едно гръмко заглавие и общо взето – никакви конкретни неща. Какви тайни снимки? Какво тайно има, като сме били пред 4000 човека? Всички френски, а и европейски медии бяха там и снимаха. Кое му е тайното?
- Във „Фейсбук” също има много коментари.
- Във „Фейсбук” може да има всякакви коментари. И аз мога да седна и с 15 измислени профила да пиша каквото си искам. Но да погледнем нещата такива, каквито са. Какво е притеснителното в Националния фронт?
- Твърди се, че са финансирани от руснаци.
- Ами, то във Франция имаше един президент, който май беше финансиран от Кадафи. И даже има съдебен процес, а сега пак се върна на сцената и иска отново да е президент. Сещате се за кого говоря.
- А Вие сътрудничите ли си с такива руски организации?
- Не.
- Твърдят, че сте заместител на „Атака” в момента.
- Ако човек погледне практиката на ВМРО през последните 25 години (да не се връщаме по-назад) и практиката в „Атака”, в никакъв случай ВМРО не може да бъде наречена русофилска организация. Първо е хубаво да се прочете какво съм писал аз. Моята теза винаги е била, че България трябва да има балансирана политика спрямо Русия и да си гони икономическите интереси. Ние свикнахме да сме зависими. 45 години чакахме Москва да ни каже какво да правим. Българските политици придобиха комплекс сега и чакат – дали ще е Брюксел или Вашингтон, да им кажат какво да правят.
- Слави Бинев беше ли с Вас във Франция?
- Не, не знам откъде излезе това. Може и да е бил във Франция, но не е бил с мен на конгреса на Националния фронт. То се видя. В смисъл то не е някаква нелегална сбирка – това е официален конгрес на най-голямата партия във Франция. На евроизборите партията на Марин Льо Пен взе 35% от гласовете. Партията на Саркози получи 10% по-малко. Национален фронт няма нищо фашистко или крайнодясно в програмата си, вземете да прочетете!