ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Първите кроманьонци (ранни хомо сапиенс), дошли на територията на Австралия преди 50-70 хиляди години, може да са се сблъскали и да са "воювали" за една и съща плячка с шестметрови гигантски гущери, посочват учени в статия, публикувана в списание Quaternary Science Reviews. "Ченетата ни паднаха, когато открихме малка част от фосилизирани останки от гигантски гущер, по време на разкопки в една от пещерите Коприкорн. Тази кост, само един сантиметър, е най-новата следа от присъствието на тези влечуги на континента", посочва Гилбърт Прайс от Университета на Куинсленд в Бризбейн (Австралия).
Прайс и неговите колеги са открили първите свидетелства, че кроманьонците може да са били в контакт с гигантските гущери мегалания, с дължина 6-9 метра и с тегло до два тона, изучавайки седиментни слоеве в пещерите в централната част на Австралия.
По време на разкопките в т.нар. "Колизеум", в една от пещерите учените се натъкнали на остеодерм - малка костна пластина под кожата на влечугото, която й дава здравина. "За съжаление не можем да кажем със сигурност дали тази кост е била на комодски варан, или мегалания (влечуго, предшественик на комодския варан, изчезнало преди около 40 000 години), с много по-внушителни размери и тегло. Но във всеки случай, това откритие е много важно за нас, особено като се има предвид възрастта на фосилите", посочва Прайс. Както обяснява ученият, възрастта на този остеодерм е учудващо малка - около 50 000 години, което е с почти 30 000 години по-малко от възрастта на останалата част от останките на гигантски гущери, които са намирани по-рано.
Според Прайс, тези сведения дават основание за предположението, че предците на аборигените в Австралия, които са попаднали на нейна територия преди около 50 000 години, биха могли да са се сблъсквали по това време с тези гигантски хищници и да са "воювали" с тях за една и съща плячка, което може да е довело до изчезването на тези невероятни същества, заедно с останалата част от мегафауната на континента.

