Крум Зарков обяснява във фейсбук откъде е събрал пари за топ жилище в София
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Зам.-председателят на парламентарната група на БСП Крум Зарков опита да даде смислено обяснение за впечатляващия си апартамент на пъпа на София и за начина, по който го е придобил.
Апартамента съм придобил през 2015 г., година преди да вляза в политиката с избора си за член на Изпълнителното бюро на БСП. В този апартамент живея със семейството си. Друг нямам. Това написа зам.-председателят на ПГ на БСП Крум Зарков във „Фейсбук“, след като стана ясно, че прокуратурата е възложила на КПКОНПИ да провери имотите му.
„Вярвам, че когато те питат, трябва просто да отговориш. Още повече когато няма какво да криеш“, заявява той.
„Апартаментът е закупен за 155 000 евро, а е намерен през обява в интернет. В нотариалния акт е записана точно сумата, за която съм се споразумял с предишния собственик. Нито стотинка повече или по-малко“, обяснява депутатът от левицата и допълва, че цената излиза малко повече от 1100 евро на квадрат, каквито са пазарните цени към онзи момент и съответстват на доста окаяното състояние на сградата.
„Парите са всичките мои и на съпругата ми спестявания, плюс спестяванията на нейните и моите родители. Освен тях взехме ипотечен кредит на стойност 65 000 евро. Ще изплащаме този кредит още 20 години, тъй че апартаментът ще е напълно наш към 2039 г.“, обявява Крум Зарков.
„Имам и една кола. Купена също преди 2016 г. На 8-9 години е вече“, коментира той. „Нямам сметки за деклариране, защото по закон на деклариране подлежат само тези над 10 000 лв. Всичките си сметки да сметна заедно, не мога да ги докарам до толкова“, пояснява депутатът. „Нямам проблем да се вдигне банковата ми тайна, тъй като по нея има само движение на заплати. Доходи, извън трудовите, практически не съм имал. Това са моите отговори“, пише още той.
За новата афера в "Апартамент гейт" с участието на депутата от БСП писа първо ПИК. През 2015-а Крум Зарков закупува със съпругата си Ирина апартамент на първи, надпартерен етаж с мазе в центъра на София. Жилището на бул. "Дондуков" е 140 кв. м и е закупено от италианския гражданин Масимо Алеоти.
Върховна касационна прокуратура веднага сезира КПКОНПИ и НАП за разследват сделката. При изповядването й Алеоти е представляван от пълномощник, тъй като живее в Швейцария. Сумата е 155 000 евро или 1 107 евро на квадратен метър.
От нотариалния акт става ясно, че 15 500 евро са платени преди подписване на договора, 74 500 евро са платени при подписване на акта, а останалите 65 000 евро са платени чрез ипотечен кредит. Парите, с които Крум и Ирина Заркови са разполагали при сключването на сделката очевидно са в размер на 90 000 евро. Ипотеката от 65 000 евро пък е рефинансирана с нова, на стойност 120 000 лева, сключена в края на миналата година. Фактът е любопитен от гледна точка на това, че Крум Зарков поне в последните две години е получавал депутатска заплата, а след напускането на Парламента от страна на БСП, не би трябвало да получава доходи оттам, тоест - не е ясно как семейството ще погасява задълженията си.
Преди да стане част от парламентарната група на БСП, Зарков е работил в комисията за конфискация на незаконно имущество, т.нар. Комисия “Кушлев”. Преди това, по разкази в интервюта, които е давал, е учил и живял десет години във Франция, където се е препитавал с работа в “Макдоналдс” и гроздобер в Бургундия. Съпругата на депутата пък е детски психолог.
От цялата тази информация можем да стигнем до извода, че двамата не са имали драматична разлика в доходите си през последните години. Изниква обаче въпросът как са натрупали 90 000 евро при предимно държавна работа на Зарков у нас и нископлатен труд във Франция, при това - в период, в който депутатът е работил, за да се издържа и плаща обучението си.
Интересно е и как Заркови успяват да погасят задълженията си по ипотеката, при положение, че социалистът в момента не би трябвало да получава депутатската си заплата, а цялото му семейство би трябвало да се издържа от практиката на съпругата му.
В този период, от същия пълномощник, но този път на друго лице - Камелия Глишева, Крум Зарков еднолично купува едно цяло и пет върху петнадесет идеални части от дворно място на бул. Дондуков, с обща площ 314.40 квадратни метра. Данъчната оценка на цялото дворно място е 2 963.10 лева, а Зарков е платил на Глишева 300 лева. Стойността на квадратен метър от земята, определяна като “дворно място” в района също е от порядъка на 2 340 лева, според хора от имотния бизнес.
На пръв поглед покупката на идеалните части, равняващи се в реални части на 31 кв. метра няма смисъл. При желание някой да закупи дворното място или да направи някаква постройка в него, то той трябва да я откупи от собствениците, а тогава цената би била съвсем различна, особено щом става дума за парцел в центъра на столицата. В сферата на предположенията, Крум Зарков може да е платил по нотариален акт 300 лева и да е предал на продавача реалната стойност на сделката на ръка, което двете страни да не декларират пред държавата, съответно - да не плащат дължимия данък върху пълната цена на земята. Така, при платена стойност от около 10 лева на квадратен метър Крум Зарков може да реализира печалба от около 72 000 лева, ако реши да продаде земята на пазарни цени в момента. Според журналистически публикации Крум Зарков тези дни е отказал да коментира казусите с имотите, закупени от президента Румен Радев и колегата си в БСП Валери Жаблянов.
Зарков стана известен с прякора Кръволока заради скандалния гаф преди едно участие в телевизионно предаване. Нелепата му шега "Закъснях за предаването, защото с едни ченгета от ДС се чудехме как да измъчваме нечий дядо" му излезе солено и се наложи да се извини, макар и с половин уста. Защото неговият дядо Леонид Кацамунски с нашивки на генерал-майор не е бил измъчван от комунистите, а е бил техен прокурор и следовател.
Припомняме, че замесени в аферата с евтини апартаменти са и президентът Румен Радев, който все още не е дал обяснение по въпроса и не се е оттеглил, както и шефът на ВКС Лозан Панов и лидерката на БСП Корнелия Нинова. Антикорупционният орган разследва и сигналите за техните имоти.
Ето становището на Върховна касационна прокуратура:
По повод публикация в сайта "Топновини", Върховна касационна прокуратура възложи на КПКОНПИ и НАП извършване на проверка относно
произхода на средствата за придобиване на недвижими имоти на значителна стойност от народния представител Крум Зарков.
На основание чл. 145 ал. 1 т. 3 от Закона за съдебната власт, чл. 82 и чл. 83, т.8 от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, проверката е възложена на Дирекция „Противодействие на корупцията“ при КПКОНПИ, която по силата на този закон е компетентен орган да извършва проверки срещу народни представители.
Върховна касационна прокуратура е разпоредила на органите на Комисията извършването на следните действия: изискване на информация относно притежаваните от проверяваното лице недвижими имоти, относно историята по собственици на всеки от закупените имоти, , относно декларирането на имотите в съответните общински райони, относно заплащането на продажната цена и дължимите данъци и такси, както и относно произхода на средствата за покупката.
С разпореждане на прокурор от съответните нотариуси ще бъдат изискани пълни копия от нотариалните дела за всяка сделка, при стриктно спазване на разпоредбите на Закона за нотариусите и нотариалната дейност. От проверяваното лице ще се поиска съгласие за разкриване на банкова тайна, като при липса на такова ще се процедира по реда на Закона за кредитните институции.
На органите на НАП е възложено извършването на действия в съответствие с правомощията им относно спазването на данъчното законодателство във връзка с проверяваните сделки, цитирани в медийните публикации, както и относно съответствието между декларираните и/или получени доходи.