Кунева: България нито е в Шенген, нито извън, ние сме буквално в ничия земя
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
България нито е в Шенген, нито извън, ние сме буквално в ничия земя. Това заяви вицепремиерът Меглена Кунева пред български журналисти в Брюксел в коментар за поредното отлагане на приемането на нашата страна и на Румъния в пространството без гранични проверки, цитирани от БТА.
Ако сме извън Шенген, можем да направим нещо заедно със страните извън Шенген. Тази ничия земя, на която България и Румъния пребивават, така е невъзможно повече да се грижим за нашата собствена сигурност и за сигурността на Европа, коментира Кунева.
Тя добави, че законът за борба с корупцията, отхвърлен засега от Народното събрание, е следвало да бъде приет навреме. Три месеца по-късно не е като три месеца по-рано, това не са какви да е три месеца, а времето, в което се решаваше съдбата на България за Шенген, беше много важно какъв знак ще дадем. Политическата воля не е "Да, ще се справим", а да действаш.
Ако волята не се превежда през действия, няма воля, заяви Кунева. По нейните думи нашата страна е получила досега ясни сигнали, че трябва да действа по въпроса с корупцията. Ако говорим за корупция, свързана със сигурността, това би могло да представлява умножена опасност.
Абсолютно задължени сме да направим всичко възможно да гарантираме, че не само мислим, а работим и имаме резултат. Да поддържаме този въпрос отворен (за приемането в Шенген - бел. кор.) означава, че не мислим достатъчно за собствената си сигурност, посочи вицепремиерът. Би помогнало единствено, ако сами дадем знак за стабилност и сериозност на страната ни, към нашата собствена сигурност, през работата по антикорупцията и върховенство на закона, добави тя. По повод последните допитвания до общественото мнение в Белгия, според които 75 на сто от гражданите желаят възстановяване на границите, вицепремиерът отбеляза, че някои от страните, които не са се противопоставяли на приемането на България в Шенген, са изразили голямо съжаление, че моментът е изключително труден.
В дипломацията и политиката има нещо, което се нарича "да хванеш мига". Настоявах да употребим усилия да влезем през юни, поясни Кунева. По нейните думи тогава голяма държава от ЕС е предложила октомври като срок, за да има време за подготовка на общественото мнение. Според Кунева още тогава е нямало никакви данни, че проблемите от лятото ще бъдат решени в такъв кратък срок. Тогава не проявихме повече настойчивост, загубихме този момент, коментира вицепремиерът.
Във всеки момент, в който се говори за миграция и защита на границите, трябва да се поставя въпросът за Шенген, заяви Кунева. Тя съобщи, че ще постави този въпрос на предстоящия утре Съвет на ЕС по общи въпроси. Това е в интерес не само на нашата страна, а и на Европа. Трябва да напомняме, че невлизането в Шенген на България и Румъния вече осем години е не само наш проблем, а и на ЕС. Шенген е политическа ценност, а не само въпрос на лесно преминаване от една държава в друга. Затова трябва да покажем, че Шенген се развива - когато спазва обещанията си.
Ако Шенген не може да реши проблемите, включително и през планираното разширяване, конструкцията на ЕС е в опасност, коментира вицепремиерът. В отговор на въпрос за позицията на България по предложението на Европейската комисия да постави Турция в списъка на "сигурните държави" Кунева отбеляза, че няма решение на правителството. България няма нарочно решение в тази област, но считам, че по-скоро ще се придържа към предложението на комисията, посочи тя. На мен ми липсва един въпрос от голямата европейска картина - доколко ЕС може да приема бежанци. Ако просто спазваме конвенциите, ще изпълним международно задължение. Но спазвайки европейската политика за бежанците, това е свързано с възможността те да работят и да се ползват от социалните достижения на Европа. Това надхвърля предвиденото в международните конвенции. Моментът, в който Европа ще каже: "Повече от това не можем да приемем, защото няма как да дадем работа и социална сигурност на тези хора", е въпрос, който някога трябва да се постави на масата. Не става въпрос за онези хора, подслонени за малко, поясни Кунева.