ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Вицепремиерът Меглена Кунева призова да не се търсят конспиративни теории и да се ползва случаят за насаждане на ксенофобия. Всички знаем, че в Турция в момента има два милиона бежанци и тя е изключително надежден партньор, каза още по повод на инцидента край бургаския град Средец вицепремиерът по БНР.
По отношение на трагичния инцидент в отпреди няколко дни Кунева посочи, че в ситуацията не може да се подцени нито един нюанс - нито уважението към гранична полиция, нито към човешкото измерение на имигрантската криза. Един човешки живот е загубен и няма как да не реагираме, но когато се засягат институциите на българската държава, трябва да говорим с факти, коментира още тя.
По думите на събеседничката на радиото и премиерът Бойко Борисов, и МВР са реагирали правилно в ситуацията. Напускането на съвета дава ясен външнополитически знак, че България не гледа с лека ръка на проблемите, които могат да възникнат в страната от имигрантската криза и че цени хуманитарния аспект, както и е знак към гранична полиция. Кунева посочи, че в срещата си с Върховния комисариат по бежанците на ООн в петък е предала именно това сериозно отношение на България.
"Никой няма да ни поднесе Шенген на тепсия, трябва непрекъсната борба за тази кауза. Въпросът трябва да бъде поставян на всички европейски съвети - на министрите на вътрешните работи, на европейските и външните работи и на срещите на върха", заяви още тя. Кунева бе категорична, че страната ни трябва да получи ясна пътна карта с дати кога точно може да очаква поетапното отпадане на границите.
В момента сме в ситуация, която повече не може да се толерира. Без достъп до шенгенските информационни системи Българската гранична полиция не може да поверява лицата, които влизат в страната дали са издирвани, нито да работи по системата "горещи следи". Това поставя на риск сигурността както на България, така и на целия ЕС, каза още вицепремиерът. Тя допълни, че без яснота за Шенген, страната ни не знае и как ще участва в засилването на европейската гранична служба Фронтекс, която също е замислена да функционира през шенгенското законодателство.
Кунева посочи, че политическата ситуация в Европа е изключително сложна - всяка една страна се бори с международните си задължения и с вътрешното мнение на ксенофобски и популистки партии. Въпреки това ние изпълняваме ангажиментите си, и европейските страни трябва да изпълнят ангажимента си към нас и да приемат България в Шенген, както това е разписано в договора ни, категорична беше Кунева.