Кунева: Никаква реформа никъде не може да се осъществи без учителите
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Когато обсъждахме реформата, неин фокус естествено бяха учениците – как да направим така, че училището да е интересно, каква среда да им предложим, какви учебници, как да разчупим програмата, как да ги накараме да участват. Но колкото и да говорим за учениците, всички сме наясно, че никаква реформа никъде не може да се осъществи без учителите. Те са движещата сила в образованието. И нашата роля като политици, нашият абсолютен приоритет е да осигурим необходимите условия, които позволяват на учителите да разгърнат своя потенциал по най-добрия възможен начин – в полза на учениците. Това заяви вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева по време на Втория Глобален форум на образователната индустрия в Израел в частта ”Учителят в иновативния свят”.
Нужни са ни учители, чиито знания и умения са актуални, които използват информационните и комуникационни технологии, които са в крак с времето, близо са до учениците и ги разбират, посочи още Кунева. Тя представи философията на новия училищен закон, който влезе в сила на 1 август, и акцентира върху предвижданите мерки за квалификация на учителите. Министърът посочи, че учителите в България представляват застаряваща професия и това поставя допълнително предизвикателство.
Една четвърт от българските учители са на възраст над 56 години, 40% над 45, затова и квалификации за новите технологии са изключително важни. Създаваме програми, променихме системата от стимули, обвързахме атестацията с квалификационни кредити, каза още тя. Кунева цитира изследване на ООН от последните дни, според което в близките десетилетия в глобален мащаб 2 милиона работни места ще изчезнат като остарели и неадекватни на времето.
В същото време до 2020 година ще са необходими между 38 и 40 милиона работници с добро образование. Кунева коментира още, че срещи като образователния форум в Йерусалим помагат на правителствата да осъзнават, че всички държави в света имат проблеми с образованието и най-вече с необходимостта му да навакса с технологиите, но поставянето му като приоритет е гаранция за икономически просперитет.
На форума в Йерусалим, организиран от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и Министерството на образованието на Израел, присъстват образователни министри, експерти, учители, представители на неправителствения сектор и на бизнеса, свързан с предоставянето на нови технологии в образованието. Във форума участват директорът на 51-во столично училище и съветник на министъра на образованието и науката Асен Александров и учителката по география от Варненската математическа гимназия Димитрина Докимова.