ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Крайно време е университетите в България да спрат да произвеждат кадри, които след това нямат реализация - ненужни кадри, и да държат студенти само, за да могат да се финансират висшите училища. Това заяви вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева на пресконференция за приетите през миналата седмица от парламента промени в Закона за висшето образование /ЗВО/.
Кунева заяви, че поема публичен ангажимент, че парите за висше образование няма да намаляват. Чрез направените промени ще се финансират по-добре онези професионални направления в онези университети, които са добри, и оставяме на тяхната автономия да преценят кои да развият, каза вицепремиерът. Ако в едно висше училище има няколко специалности, то трябва да избере в коя специалност е най-силно и къде да насочи усилията си, уточни министър Кунева. По думите й досега рейтинговата система на университетите по-скоро се е използвала за ориентир за кандидат-студентите, а сега тя излиза напред - в друго качество, за да може висшите училища да планират своите стъпки, особено по отношение на финансирането си. "Не искаме стрес в системата, във всяка една образователна степен и в научно направление, искам измененията да стават така, че да се осигури стабилност, а не шок. Процесът ще става поетапно - до 2020 г., за да може системата да го поеме без сътресения и ще има буфери", коментира министър Кунева промените в ЗВО.
Тя отбеляза, че икономиката има структурни дефицити и образованието, може би е най-важният начин, те да бъдат адресирани. Новият министър говори и за задачите и приоритетите на МОН в краткосрочен план, свързани с висшето образование. Много важно е също да се разработи план за приема на студентите в университетите за 2016/2017 академична година и това става с постановление на Министерския съвет, каза Меглена Кунева. Тя съобщи, че въз основа на промените в ЗВО МОН разработва методика и подготвя списък с приоритетните професионални направления и списък за защитените специалности в университетите.
Първата среща ще е в понеделник със Съвета на ректорите, като ще има и други обсъждания. В най-кратки срокове ще бъде оповестен и законопроект, с който "ще затворим евентуалните вратички за удължаване на мандата на ректорите при промяна на статута", обяви вицепремиерът. "Статутът на изследователските университети е изключително важен и няма да допуснем тази система да бъде политизирана през това кой колко мандати има и как може законът да бъде заобикалян", коментира Кунева. Тя каза, че през следващите три месеца МОН ще предложи и законодателни промени за акредитацията, за управлението на университетите, свързани с разделянето на академичната сфера от административно-стопанската. Това означава по-добра финансова дисциплина и по-добра отговорност, заяви министър Кунева.