Пет години се точила съдебната сага за пожара от 1923 г.
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
По време на „Многострадална Геновева” пострада Народният театър в София. Докато се играе класическата мелодрама, храмът на Мелпомена лумва в пламъци. Огнеборците потушават стихията, а магистратите отварят дело, което се точи пет години.
Пожарът избухва на 10 февруари 1923 г., в 19 часа и 50 минути. Залата започва да дими, паникьосаната публика хуква към изходите. В суматохата са стъпкани няколко души.
Електротехникът на театъра Георги Величков пуска вентилатора над сцената, за да изсмуче пушека. Свежият въздух обаче засилва пламъците. След минути цялата сграда е оплетена в огнени езици. Актьорите и служителите едва успяват да спасят гардероба, архива, счетоводните книги, малко мебели и част от реквизита. Хвърлят ги през прозорците в Градската градина.
На следващия ден вестниците обвиняват в небрежност директора на театъра Христо Цанков - Дерижан. Той приема, че е оклеветен и подава оставка. Следователите разпитват 58 души.
Повдигнато е обвинение за 28 милиона лева срещу актьора Иван Попов, директора Дерижан и пожарникаря Джермевски. След преврата на 9 юни 1923 г. е организиран комитет с цел възстановяване на сградата и решаване на споровете около пожара. Начело на комитета застава литературният критик Владимир Василев. Трупата на Народния театър е разделена на две - едната гастролира в Северна България, другата - в Южна.
За да спре разприте, на 27 юли Владимир Василев уволнява Иван Попов. От театъра са освободени ...
Целият материал четете в Retro.bg.