Левон Хампарцумян за влизането на България в еврозоната: Похвална амбиция, но зависи какво ще направим
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Това е похвална амбиция, дали ще се изпълни обаче зависи от това какво ще направим. Еврото или лева са само измерители на нашия икономически успех и неуспех. Това коментира пред БТВ топ банкера Левон Хампарцумян, който е председател на Българския форум на бизнес лидерите.
През седмицата служебното правителство заедно с БНБ препотвърди курса към въвеждане на еврото в България на 1 януари 2024 година без преходен период. Конкретната дата бе записана официално за първи път в документ на министерството на финансите.
„Колкото по-добре се развива икономиката и имаме доверието на нашите колеги и партньори в еврозоната, толкова по-лесно и бързо ще стане“, категоричен бе Левон Хампарцумян.
По думите му на ниво физически лица и компании ние сме приели съществена част на това да бъдем в еврозоната.
„Когато се приеме еврото ще има позитивни ефекти – ще се намалят транзакционните разходи на компаниите, няма да се превалутират неща, това са разходи, които тежат - отбеляза банкерът. - Най-опасно е да не изпаднем в ситуация като Шенген, когато техническите критерии са изпълнени, но политическите и репутационните ни пречат да влезем вътре“.
Според Хампарцумян, по същия начин присъединяването към еврото е икономически, но и политически процес.
„Преходният период за присъединяване е там, където валутите са с плаващи курсове. Нашата е фиксирана от 20 и няколко години, ние в момента сме в преходния период - обясни банкерът. - Част от нещата на българския пазар вече са в евро – жилища, понякога коли, други инвестиционни стоки също. По някакъв начин вече сме свикнали с прехода евро – лев, в съседни държави до нас си харчим спокойно евро“.
Според Левон Хампарцумян рискът да се вдигнат цените е минимален, тъй като до голяма степен, ако някой посегне на цените, конкурентите ще реагират.
„Един бърз преход би помогнал да се минимизират такива ефекти, защото хората просто могат да откажат да купуват стока или услуга, която някой е направил много скъпа“, смята банкерът.