Кабинетът ще трябва да се вслушва в протестите, призна топ банкерът у нас
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Главният изпълнителен директор на италианската банка UniCredit у нас („УниКредит Булбанк“) и председател на Асоциацията на банките в България Левон Хампарцумян лобира за по-високите лихви чрез интервюта за медиите – нищо, че същите лихви никога особено не падаха.
„Така е. Г-н Искров предупреждава за една тенденция, която всички запознати с процесите в световните финанси и икономика очакват“, каза той в интервю за предаването "Неделя 150" относно твърденията на управителя на БНБ Иван Искров, че лихвите по кредите могат да се вдигнат.
Добрата новина е, че според топ банкера щяло да отнеме време тази „тенденция“ да се осъществи. „Освен това специално за България има една тенденция към приближаване на лихвените нива към тези към средна Европа. Нашите лихви заради риска в икономиката, затова че сме малка и не много силна икономика, са относително по-високи“, призна Левон Хампарцумян.
Според него тепърва ше трябва да следим тези две тенденции: „Колкото по-добре се развива българската икономика, колкото по-устойчив растеж имаме, толкова по-достъпни ще бъдат лихвите“.
Шефът на „Булбанк“ очевидно трябва да бъде подсетен, че банката му на няколко пъти е глобена заради несправедливите и завишени лихви, което не пречи на „Уникредит“ да продължава лошата практика.
Левон Хампарцумян не пропусна и да атакува тези, които носят реалната отговорност за тежката икономика и липсата на реформи. „Трябва да има предсказуема и удобна за предприемачите кредитна среда, за да може не само българските капитали да се реинвестират в икономиката и да донесат много растеж, но и да идват капитали и отвън“, каза шефът на „Уникредит Булбанк“ за ролята на държавата.
Левон Хампарцумян преповтори тезата си, че е възможен растеж при липса на външни инвестиции - но „само в добри години“ и от порядъка на 1-2%.
Банкерът се изказа и по отношение на протестите в страната, продължаващи вече от един месец: „Протестите показват, че съществена част от обществото не харесва начина, по който държавата функционира. Това е един индикатор за необходимостта от реформи и промени“.
„Същевременно това не е инструментът за осъществяване на тези реформи и от тук нататък мисля, че което и правителство да управлява ще трябва да се съобразява с нарасналата гражданска активност“, смята Левон Хампарцумян.