Излиза хит №4 от библиофилската колекция “История на войните”
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Изящната колекция “История на войните” се превърна в задължително четиво за истинските библиофили у нас. От утре по всички вестникарски павилиони и добри книжарници излиза и хит №4 – “Гръко-персийските войни”.
Съвременният свят нямаше да бъде същият, ако персите бяха завладели древна Гърция при серията офанзиви, останали в историята като Гръко-персийски войни.
Премиерното издание на “Милениум” описва именно тези кървави конфликти. Според автора Георги Марков
титаничните сражения
са съизмерими по мащабност само със Стогодишната война през късното Средновековие и Германо-френския конфликт от 1870 до 1918 г.
По своя географски обхват, продължителност, ожесточеност и мащаб на бойните действия битките почти нямат прецедент в древната история (с изключение на Пуническите войни). Започват съвсем в началото на V в. пр.Хр. с избухването на Йонийското въстание и завършват половин век по-късно със затихването на бойните действия след битката при Саламин и последвалия Калиев мир.
Бойните действия при Маратон (490 г. пр.Хр.) и Термопилите (480 г. пр.Хр.) са легендарни. Отдавна са попаднали във всички учебници по военна история като превъзходен пример за тактическо използване на терена и съоръженията при отпор на многократно превъзхождащ с численост и подготовка враг.
При Маратон персийският цар Дарий I нахлува с 300 бойни триреми и войска от 32 хил., докато атинската войска наброява едва 10 хил.
Силите са неравностойни, но гърците побеждават с поредица от успешни стратегии. Персийските пехота и кавалерия са напълно разгромени, докато жертвите от страна на атиняните – според Херодот – са едва 200 души. Загубата на Дарий I проваля цялата военна кампания на Запад.
Сражението при Термопилите пък е вдъхновение за всички пълководци, историци, поети и художници и до наши дни. Филмът “300” се радва на такъв фурор именно защото е внушителен опит със средствата на модерното кино да се пресъздаде
знаменитата битка
на спартанския цар Леонид с по-малко от 1000 войници срещу 200 000 персийска армия. Персите побеждават, но на прекалено висока цена. Ксеркс I губи най-добрите си пехотни отряди и изгаря всички мостове за дипломатически преговори след смъртта на Леонид, който се превръща в легенда.
След падането на Термопилите персите нахлуват в Централна Гърция и опожаряват Атина, но флотът на Ксеркс е разгромен при Саламин (Кипър, 449 г. пр.Хр.) от тройно по-малобройния му съперник – и именно това е повратната точка за хода на цялата персийска офанзива.
В "Гръко-персийските войни" всяко от сраженията е представено с подробни схеми и карти. Авторът е един от създателите на клуб “Военна история”. Досега в серията излязоха книгите “Походът на Александър” от Георги Марков, “Наполеон – възход и разгром” от Юлиян Недев и “Тридесетгодишната война” от Александър Стоянов.