BG EN

Лидерът на Каталония може да подаде иск в съда срещу Испания за злоупотреба с власт

СВЕТЪТ ДНЕС

Лидерът на Каталония може да подаде иск в съда срещу Испания за злоупотреба с власт

2565
на 31.10.2014
Лидерът на Каталония може да подаде иск в съда срещу Испания за злоупотреба с власт
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Лидерът на Каталония Артур Мас заяви, че плануваният за 9 ноември вот за независимост на автономния регион ще се състои и че ще подаде иск в съда срещу централното правителство за „злоупотреба с властта и закона”, предаде агенция "Фокус", позовавайки се на РИА Новости.

Гласуването на 9 ноември няма да се проведе във формата на референдум, а като допитване, своеобразна консултация с населението. Въпросите ще бъдат „Искате ли Каталония да стане държава” и „Ако да, то искате ли Каталония да стане независима държава”. Испанското правителство смята това допитване за незаконно и в петък обяви намерението си да подаде иск в Конституционния съд. 

Лидерът на Каталония каза на пресконференция, че централната власт няма политически инструменти и действията й представляват злоупотреба с властта и закона, тъй като използва Конституционния съд неправилно, заставлявайки го да изпълнява роля, която не му съответства – да решава въпрос, който трябва да се реши политически. Мас каза още, че процесът на подготовка за допитването на практика в завършен. Той подчерта, че вотът ще се състои и ще стане „урок по демокрация и гражданско общество”.

Според последните социологически проучвания почти половината от жителите на автономията (49.36%) ще гласуват за независимостта от Испания. 

препоръчано
Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да внимават с парите, Рибите борят трудности с интуиция ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да внимават с парите, Рибите борят трудности с интуиция
ПИК TV x
Георги Харизанов пред ПИК TV: Протестите изненадаха управляващи, опозиция и президент. Бързи избори на хоризонта и позитивни резултати от ТОЛ системата (ВИДЕО) Георги Харизанов пред ПИК TV: Протестите изненадаха управляващи, опозиция и президент. Бързи избори на хоризонта и позитивни резултати от ТОЛ системата (ВИДЕО)
ново
Днес: 86
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК