Лозан Панов нарушил и Закона за културното наследство с разрешението за снимките на скандалния клип в Съдебната палата - ВСС нищи утре скандала
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Върховният касационен съд (ВКС) е нарушил и Закона за културното наследство с допускането на скандалния клип в Съдебната палата. Това става ясно от отговор на Министерството на културата на запитване на "Правен свят" дали ще бъдат предприети определени мерки в отговор на скандалното съдаржание на видеото, заснето около витражи и скулптори в Съдебната палата с уникална историческа и архитектурна стойност. От ведомството уточниха, че проучват казуса.
Сградата на бул. "Витоша" № 2 е единична архитектурно-строителна ценност, декларирана като такава от 1978 година и включена в Списък на недвижимите културни ценности (НКЦ) с категория "национално значение" на територията на област град София, съгласно Закона за културното наследство (ЗКН).
Създаването, разпространението и използването на изображение на културна ценност, или на елементи от нея във фотографско, компютърно, видео- и друго изображение с търговска цел, е регламентирано в чл. 179 от Закона за културното наследство, който е в сила от 10 април 2009 г. От Министерството на културата припомнят, чр разпоредбата предвижда, че възпроизвеждането на културни ценности се извършва при условия и по ред, определени с наредбата по чл. 178 от ЗКН, въз основа на договор, сключен със собственика на културната ценност, а за музейните културни ценности - с директора на съответния музей.
Едно от условията, на които задължително трябва да отговаря договорът между страните, е:"Поемане на отговорност, че възпроизвеждането ще бъде извършено в съответствие с целите на ЗКН и с добрите нрави". То е регламентирано в чл. 22, ал. 1, т. 7 на Наредба № Н-00-0005 от 8 юни 2010 г. за условията и реда за възпроизвеждане на културни ценности в копия, реплики и предмети с търговско предназначение. Глава трета на цитирания нормативен документ регламентира използването на изображение на културна ценност или на елементи от нея във фотографско, компютърно, видео- и друго изображение с търговска цел (а именно в чл. 21 и чл. 22 от Наредбата).
В случая страни по договора са Върховният касационен съд (ВКС) както и продуцентската фирма, реализирала клипа - "Ню Ърбън Продукшънс" ЕООД.
Темата ще бъде дискутирана и на утрешното заседание на Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС).