Лъжите на "Промяната", които доведоха България до енергийна криза (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Опашатите лъжи на правителството на "Промяната", които доведоха България до енергийна криза и които за една бройка не предоставиха на тепсия цялата енергетика на офшорки, показаха от ГЕРБ.
По време на своето управление, правителството на Кирил Петков допусна цените на газа да достигнат непосилни за бизнеса и гражданите нива.
Петков застраши и доставките на газ за страната ни като в национален ефир многократно си позволи да излъже, че кабинетът на "Промяната" е договорил доставки на танкери с втечнен газ от САЩ. По-късно обаче служебният енергиен министър разкри, че това не е вярно.
"Ситуацията с доставките на газ е критична. Прословутите договорени 7 танкера всъщност не са договорени, а сме на ниво оферта. Не са подсигурени слотове за разтоварване на тези такери на газовите терминали. Което от своя страна значително ще оскъпи цената на газа, доставян до България", поясни Росен Христов.
Бившият министър-председател Кирил Петков излъга и за цената на газа от Азербайджан - според Петков, тя трябваше да бъде в пъти по-ниска от тази на "Газпром". От служебното правителство обаче опровергаха и тази негова лъжа. "Цената на газа от Азербайджан, която бе обявена, че е значително по-ниска - от порядъка на 4 пъти, само за последните няколко дни е в пъти по-скъпа за две трети от договорените количества", заяви тогава енергийният министър.
Другият спорен момент от управлението на кабинета на Кирил Петков е прословутият мемомандум с "Джемкорп" за инвестиции за 1.5 милиарда долара.
Съгласно меморандума, подписан в Министерски съвет, цялата българска енергетика е трябвало да бъде отдадена на офшорката на Атанас Бостанджиев, зад която се смята, че стоят руски олигарси, и американската компания "АйПи3".
Припомняме, че доклад на ДАНС с притеснителни данни за "Джемкорп" бе укриван в продължение на месеци от самия Кирил Петков.
Бившият министър-председател стигна и по-далеч като обяви, че меморандумът е прекратен. По-късно обаче служебният енергиен министър Росен Христов разкри, че към онзи момент меморандумът все още е бил в сила.


