Лъснаха нови схеми! Маджо стои зад скандалния кандидат на Радан - Чавдар Трифонов
Това твърдят от организацията "Млади будни варненци"
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Предизборната кампания във Варна е в разгара си. Кандидат-кметовете за пореден път разчитат на кирливите ризи на опонентите си, а не на собствените си качества, въпреки предварителните договорки за феърплей. Един, напиращ към апетитния пост, обаче, се отличи с грандиозни гафове. Освен с цензура, с безумна програма и с нелепите си обещания, Чавдар Трифонов лъсна и с присъда за шофиране в нетрезво състояние, което бе разкрито с документи първо от агенция ПИК.
Безспорни са доказателствата, че играчът на Реформаторския блок и Радан Кънев е осъждан. В документите ясно е описано, че случката се разиграла на 12 август 2007 г. във Варна. В съда Трифонов се признал за виновен и приел смирено наказанието си за шофиране с 1,6 промила. Споразумява се и отърва затвора.
Към днешна дата Трифонов сърдито обяснява на медиите, че вече се е разкаял за престъпното си деяние и не е редно тази случка от миналото му да бъде предъвквана. Признава също, че устремен към поста в Билдинга, е пропуснал да сподели с Реформаторите своята тъмна и алкохолизирана страна.
По този повод от "Млади будни варненци" изпратиха открито писмо до медиите. Ето какво гласи то:
"Трифонов не е участвал в управлението на Варна под никаква форма. За сметка на това се оказва, че кандидатът не плаща данъци в морската столица, а в Бургас и София. Друг известен за него факт е, че се е подвизавал като мениджър в голяма фирма за зърнодобив, но е изгонен за злоупотреби. Твърди се също, че зад гърба му стои мастития бизнесмен Младен Михалев – Маджо, както и богати жители на м-т Салтанат.
Чавдар Трифонов на среща със сдружението на собствениците на имоти в „Салтанат“
Появата му в общественото пространство е през 2013 г., когато след позорното сваляне на Кирил Йорданов от кметския стол, се проведоха частични местни избори. И тогава Трифонов усилено се саморекламира като безгрешен и чист бизнесмен. Благодарение на рекордно скъпата си кампания успява да се класира на престижното трето място. Това е период, в който негов PR е небезизвестният АрманБабикян. Година по-късно следва развод и специалистът се преориентира към кандидата на ДПС и ексминистър Данаил Папазов, който вече е конкурент в битката за кметския пост.
Днес Чавдар Трифонов неуспешно се подвизава из медийното пространство с подкрепата на Спас Спасов. Вторият е известен с журналистическата си дейност. Той е кореспондент на изданията “Дневник” и “Капитал”, но и върл привърженик на Реформаторския блок. Спасов е типичен пример за жълто течение в българската журналистика. След разкритието, че Чавдар Трифонов е осъден за шофиране в нетрезво състояние Спасов, прекрачвайки всички етични журналистически норми, написа две оневинителни статии и ги публикува в “Морски Дневник”. С това си действие, авторът плюе върху паметта на всички убити от пияни шофьори и се опитва да чисти усърдно, но безуспешно, името на Трифонов.
Схема на кръга Добрин Митев
Спас Спасов започва кариерата си във в. “Пролет“ - младежко издание на в. “Народно дело“, орган на ОК на БКП. Назначен е след конкурс, за който се е знаело, че ще бъде спечелен от него, тъй като произтича от червено номенклатурно семейство - баща му е бил директор на Хлебозавода, а вуйчо му на комплекс “Златни пясъци“. В интерес на истината звездата на Спас изгрява, когато става главен редактор на “Алфа радио“, за което е известно, че по това време се финансира с червените пари на “Юкоспетролиум“.
В края на 90-те години позицията на Спас се променя. Той влиза в кохортата на местната дружинка на Иван Костов и прави крачка от журналистиката към политиката, от лявото към дясното. По времето, когато Спасов е пресаташе на областния управител Добрин Митев (любимеца на Иван Костов и Елена Костова) през неговата банкова сметка минават парите на фондация “Равни под Слънцето“ на съпругата на Добрин Митев - Илияна Даскалова. И до ден днешен хората се питат къде отидоха парите от фондацията. По онова време Спас Спасов също така е бил и в борда на директорите на “Слънчев ден“.
Годината е 1999, СДС се радва на възход в цялата България. Губернатор на Варна е печално известният Добрин Митев. Кръгът около него е съставен от видни неодемократи, довчерашни червени отрочета на партията-майка. Тираничното управление на града, заграбването на печеливши предприятия, цензурата в медиите и унижаването на журналисти се е превърнало във всекидневие.
Спас Спасов преди и сега
Свързващо звено между 1999 и 2015 е варненският журналист Спас Спасов. По онова време той се подвизава като пресаташе на Добрин Митев, а сега е кореспондент на новинарските сайтове “Дневник“ и “Капитал”, като същевременно се е заел със задачата да подкрепя неофициално кандидат-кмета Чавдар Трифонов. Участието на Спасов повдига въпросът - Трифонов ли е новият Добрин Митев и какво може да очакваме от него?
Най-запомнящата част от кариерата му си остава работата му като пресаташе на осъдения и избягал в Нова Зеландия бивш областен управител Добрин Митев. Повечето варненски журналисти добре помнят как Спас громи с материали, включително дава на съд всеки дръзнал да напише нещо против скандалната приватизация на комплекс “Златни пясъци“, свързана със Славчо Христов. Същата съдба очакваше и смелчаците, разследвали или осмелили се да подложат на съмнение доброто име на Добрин Митев.
На 9 септември 1999 г. във в. “Монитор“ излиза статия със заглавие “Сините купували журналисти във Варна“. От текста става ясно, че СДС във Варна е правило опити да купи журналисти чрез суми в долари и марки, а отказващите да приемат сделката са заплашвани, че ще бъдат прогонени от Варна след изборите. Думите са на Апостол Димитров, а статията е написа от Мария Радонова. След краха на СДС във Варна, Спас заминава за Америка. След няколко години се връща в България и започва работа в медиите на олигарха Иво Прокопиев.
Интересно е, че към днешна дата Спас Спасов дебело подчертава разграничаването си от СДС. А в онези години по същия начин усърдно се разграничава от БКП. Нагледен пример за човек, който се срамува от миналото си и дори го отрича. Ако приемем максимата, че миналото е огледало на бъдещето, то можем да си представим какво ни очаква от преродения Добрин Митев – Чавдар Трифонов, подкрепен от същите хора, които стояха зад екс-губернатора. од сянката на Добрин Митев
И все пак Чавдар ще остане в историята на Варна, като единственият кандидат за кмет, който си плаща данъците в друг град и е осъден за престъпление. Безпрецедентно скъпата му кампания едва ли ще бъде повторена от някой друг, освен ако не се появи нов последовател на Добрин Митев".