Лъсна мръсната тайна на "Лидл"! Веригата се хвали, че има евтини стоки, но печели с кървавия труд на бедните! Вижте схемата на експлоататора!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Лъсна мръсната схема за печалба на веригата магазини "Лидл". От компанията постоянно се хвалят, че продават евтини стоки, но за да задържат тези цени всъщност разчитат на кървавия труд на стотици работници, на които плащат жълти стотинки.
Магьосникът на дънките "Лидл" продължава магията с дънки за 6 паунда!”, крещи заглавието в един вестник, рекламиращо поредната порция евтини дрехи, които продава супермаркета в битката срещу по-големите вериги.
Германската верига продължава да търси своето място на пазара сред големите производители на храна и дрехи, като конкурира например дънките, които можеш да намериш за 12 паунда в Теско.
Е, как е възможно това? От "Лидл" обясняват, че ниската цена е възможна благодарение на многото клиенти. Толкова са добри!
Но нека бъдем ясни. Това не е магия. Не Хари Потър прави дънките, а е малко момче във фабрика в Бангладеш и причината да са толкова евтини е, защото работниците получават около 2 пенса за всеки чифт, разкрива в свой репортаж "Гардиън".
И, все пак 6 паунда е доста добро постижение, когато дори фирми, които спестяват от производствения процес, успяват да ги докарат до 8 паунда. Така че как става?
„Лидл изненадва” е слоганът, който супермаркетът в момента използва, но е никаква изненада, че като много други фирми, пазарува голяма част от дрехите си от Бангладеш, където минималната легална парична бариера, на която може да работи някой е 23 пенса на час.
Но дори и най-големите фенове на Лидл, които ще се възползват от кампанията „Обичаме деним” не може да каже, че пазарува в супермаркета като форма на терапия, а просто за да спести някой пенс. Това, което се предлага за 6 паунда, всъщност се рекламира като „джегингс” - тесни по краката панталони, които приличат на дънки и имат „деним ефект”. Те имат само едно копче, две задни джобчета и две отпред, и цип, задържани, един за друг от еластичен материал. Това е много важно, защото именно така се спестява при изработката им. Всеки спестен детайл е по-малко пенсове, изхарчени в Бангладеш. И затова и джегингсите са изчистени напълно от детайли.
Повече от работниците там са жени и получават около 48 паунда на месец. Това е около 23 пенса на час, шест дни в седмицата.