Лъчезар Томов разби сметките на съветничката на Кацаров: Делта вариантът на COVID се очаква да вкара три пъти повече хора в болница
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Какво ще стане с евентуална пандемична вълна с делта варианта, ако затворим при 9000 души в болница? За простота ще пренебрегнем многократно по-високата заразност на делта варианта (R0=6 спрямо R0=2.5-3.28), като приемем, че се компенсира от боледували и ваксинирани. Първо, след затварянето трябват 2 седмици, преди да се достигне до максималния брой хоспитализирани, което при предишни вълни даде около 1.5 пъти повече хоспитализирани, отколкото в момента на затварянето. Второ, оригиналният вариант вкарваше в болницата около 7.7% от активните случаи, а алфа вариантът - 14.6% от активните." Това твърди Лъчезар Томов, математик, преподавател в Департамент „Информатика“ на Нов български университет.
Думите му са отговор на сутрешните коментари на съветничката на здравния министър проф. Мира Кожухарова. Пред БНТ тя обяви сутринта, че публични обекти и пространства ще се затварят само в крайна нужда - много големи обекти ще бъдат затваряни при повече от 9 хиляди души в болнични заведения.
"Според изследванията делта вариантът увеличава двойно риска от хоспитализация спрямо алфа варианта, т.е. очакваме около 29% от активните случаи да влязат в болница, което ще удвои отложената смъртност,тъй като 12.5% от изписаните от болници в Англия почиват в резултат на болестта (най-вероятно) до 140 дни. Затваряне при 9000 пациенти означава, при 31000 активни случая. При същата заразност както преди (ефективно репродуктивно число R както преди въпреки по-високото базово число на самия вирус R0 това означава, стигане до поне 50 000 случая и 14500 хоспитализирани", казва Томов.
"Вижда се, че затварянето на 18.03 доведе до достигане на над 70000 активни случая, въпреки, че липсваше остатъчен ръст на средния брой нови случаи, за разлика от първата вълна, което индикира вероятно по-дългото време на лечение (приемаме, че грешките при отразяване на изписването са стабилен процес) заради по-ниската средна възраст на интензивно болните по анекдотични данни от лекуващи лекари. Достигане до стойност от 14500 души в болници, ако има къде да бъдат приети. Тази стойност е оптимистична, тъй като се приема, че скоростта на разпространение ще бъде същата както преди и следва да се третира като долна граница, а не прогноза", пояснява Лъчезар Томов.
"Решението за затваряне при 9000 души в болница ще доведе до поне около 15000 души. Средното закъснение между изгладените за 21 дни хоспитализации (моя оценка по статията на Palmer et.al) и починалите, също изгладени за 21 дни е 10 дни. Моделът показва около 28% леталитет спрямо хоспитализираните,като това варира в един не много малък интервал, тъй като има починали със закъснения от 3 до 90 дни след приемане със голяма вариация,т.е. леталитетът варира около 25-38%, ако се разглежда статично. От 15000 души 28% дава около 4200 души починали. От останалите 11800 души около 12.5% се очаква да починат до 140 дни след изписването, ако използваме британските данни за ориентир. Това дава около още 1350 души. Една трета от тези общо 5550 починали, ще е цената, която ще платим за решението да затворим на 9000 души, при евентуална пандемична вълна. Разгледаният сценарий е при същата скорост на разпространение както преди", категоричен е Томов.