ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Кметът на Любляна Зоран Янкович подкрепи София и изрази увереността си, че градът има силите и потенциала да стане зелена столица.
Днес кметът на словенската столица се срещна с кмета на София Йорданка Фандъкова, която присъства на церемонията във връзка с обявяването на Любляна за зелена столица на 2016 г. На срещата присъства и заместник-кметът на София по направление „Инвестиции и строителство“ Ирина Савина и Н.Пр.посланика на България в Любляна Иван Сираков, съобщиха от Столична община.
Зоран Янкович сподели опита си в подготовката за зелена столица и проектите, които са реализирали. Центърът на Любляна е затворен за автомобили. В него се движат градски обществени електромобили наречени „кавалери“. Община Любляна също е развила и система за градски колелета, създадени по линия на публично-частно партньорство.
София ще работи за подготовка на кандидатурата на града за европейска зелена столица, каза кметът Фандъкова.
Целта е да се развиваме потенциала на града. Поставихме като приоритет устойчивото развитие на София. Инвестициите, които реализираме целят намаляване на вредните емисии във въздуха и по-чиста околна среда, каза също кметът на София.
Фандъкова посочи, че София продължава да инвестира в екологичен градски транспорт чрез строителството на метрото и подмяна на превозните средства. Метрото е стратегически проект. През 2019г. градът ще има три действащи линии. С изпълнението на третата линия, което започна тази година, общо 550 хил. пътници дневно ще ползват този най-екологичен и бърз транспорт. Делът му в системата на градския транспорт става 45%, постигаме намаление на вредните емисии с над 90 хил. тона годишно и на трафика с 22%.
Продължава модернизацията на градския транспорт като въвеждаме и електробуси. С нова програма за обновяване на автобусния парк до 2019 г. намаляваме средната възраст на автобусите на 6 години.
София вече произвежда електроенергия и компост от отпадъци. С новите инсталации над 50% от отпадъците ще бъдат рециклирани.
Инвестираме в енергийна ефективност на общински сгради. Вече изградихме 10 детски градини, които използват изцяло възобновяеми енергийни източници. Готов е и проект за инсталация, която произвежда пелети – целта ни е с тях да насърчим гражданите да заменят твърдото гориво, което е един от основните източници на фини прахови частици. През последните години започна и рекултивация на старите депа за битови отпадъци, чийто терени се залесяват.
Важна мярка е залесяването в рамките на града, в горските територии около града и разширяването и поддържането на зелените площи. В последните години залесихме над 900 дка гори, като средно на година залесяваме около 100 дка нови дървета в горските територии около София. Реновираме красивите паркове на София. Тази година в София отваря и нов парк „Възраждане“ с 600 дървета.
За осъществяването на мерките за опазване на природата е важно привличането на гражданите. Нов приоритет е насърчаването на използването на алтернативни източници на енергия за отопление и въвеждането на алтернативни средства за придвижване – велосипеди в ежедневните пътувания на хората. София тази година подготвя процедура за градски колелета.
Отговорността към околната среда е обща кауза, защото природата е големият потенциал за развитие на градовете, каза също кметът Фандъкова.
Любляна е 7 лауреат на титлата „Европейска зелена столица“. Предишни лауреати са Стокхолм (Швеция), Хамбург (Германия), Витория-Гастейс (Испания), Копенхаген (Дания) и Нант (Франция), Бристол (Обединено кралство).