ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Банките са единствените субекти, които без да доказват нищо, могат да се сдобият с изпълнителен лист. И КЕВР, и банките могат да сгрешат, трябва да има механизъм, който да отстрани тези грешки. Това заяви в студиото на "Здравей, България" омбудсманът Мая Манолова.
По думите й на това трябвало да се сложи край, а действията на банките да бъдат регулирани. Свобода за това им давал член 417 от Наказателно-процесуалния кодекс. Манолова посочи и конкретни предложения: "Трябва да има механизми – предварително произнасяне на вещо лице или пък публичен калкулатор, както е в Германия".
И друг финансов въпрос, повдигнат от нея - този за личния фалит, е наложително да бъде решен, каза Манолова. Освен, че България била единствената държава в ЕС, която няма такъв закон, без него се увеличавал сивият сектор, защото задлъжнелите и подгонени от кредитори граждани, отивали да работят там:
"Лице, което е свръхзадлъжняло и не може да се справя с погасяване на дълговете си, да може да обяви фалит. В момента, ако поради обективни причини остане без работа или в ситуация, в която пропусне две вноски и кредитът стане предварително изискуем, гражданинът затъва. Така се поставя на риск не само неговата финансова стабилност, а и животът на семейството му. Тези хора отиват да работят в сивия сектор, защото финансите му подлежат на взимане или през Терминал 2 бягат от кредиторите си в чужбина".
Всеки да може да обжалва и атакува в съда цените на тока, водата, газта и парното, определени от КЕВР е друга идея, която Манолова иска да реализира чрез промени в закона: "Смятам, че текстът в Закона за енергетиката, който казва, че КЕВР определя цените, нарушава Конституцията. Сега не се дава право да се атакуват решения, които пряко засягат гражданите. В чл. 120 на Конституцията е казано, че гражданите могат да атакуват всеки административен акт, който ги засяга. Сметките за ток, вода, газ формират основна част от бюджета на хората".
"Във всички случаи ще бъде един съд, който ще се произнася. Жалбите ще бъдат сведени до едно дело", обясни още тя.
"Решение на КЕВР за определяне на цена може да бъде атакувана само от монополиста – токът може да бъде обжалван само от ЧЕЗ, водата в Добрич само от ВиК-Добрич. Регулаторът не се съобразява с хората, а с монополистите. Аз не казвам, че цените трябва да бъдат по-ниски или по-високи. Но нормално е да има достъп до съд, за да се отстранят допуснати грешки", завърши гостуването си в студиото Манолова.