Макрон и Меркел се срещат в Марсилия, докато напрежението в ЕС нараства
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Президентът на Франция Еманюел Макрон ще се срещне с канцлера на Германия Ангела Меркел в южния френски пристанищен град Марсилия в петък, заяви официален представител на френското президентство, пише британският евроскептичен ежедневник The Daily Express, цитира Фокус.
Френският президент вече призова за по-тясно европейско сътрудничество в областта на сигурността, имиграцията и икономиката, но е изправен пред ожесточена съпротива от консервативните лидери на Блока.
Срещата между Макрон и Меркел ще се фокусира върху „европейски теми включващи еврото, миграцията, дигиталната технология и международното положение“, заяви представителят в понеделник.
Въпреки това, срещата най-вероятно ще засегне продължаващите проблеми с Брекзит, докато напрежението в ЕС върху темата нараства, след като официалният преговарящ на Брюксел Мишел Барние публично разкритикува предложението на британския премиер Тереза Мей от „Чекърс“.
От офиса на Макрон не дадоха обяснение защо двамата се срещат в средиземноморския град, вместо във френската столица, както и не разкриха подробности за дневния им ред.
Разговорите им ще бъдат предшествани от визита на френския държавен глава в Люксембург в четвъртък, за да обсъди с премиерите на Люксембург, Белгия и Холандия усилията за задълбочаване и консолидиране на европейската интеграция.
Враждебността между френския центрист, който е подчертано проевропейски, и евроскептичните, националистки правителства в Италия и Унгария, стигнаха до точката си на кипене през миналата седмица, след като унгарският министър-председател Виктор Орбан и крайнодесният вътрешен министър на Италия Матео Салвини заявиха, че Макрон е техният враг номер едно по отношение на миграцията.
Той отговори, че са прави да го виждат като техния „основен опонент“.
Европейските визити на 40-годишния президент са ключова част от неговата кампания за събиране на подкрепа за амбициозните му планове за реформа в ЕС, които включват по-тясно сътрудничество в областта на сигурността, имиграцията и икономиката.