ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
До 10 дни ще представим доклад за състоянието на българските затвори. Това каза днес във Варна омбудсманът на България Мая Манолова, цитирана от Новини бг.
По думите й ще бъдат направени и серия препоръки за подобряване на условията в местата за лишаване от свобода. Необходима е цялостна реформа в здравното обслужване на затворниците, посочи Манолова.
По думите й сега действащите медицински центрове трябва да бъдат трансформирани в кабинети, а лишените от свобода да бъдат обслужвани от здравната система на общи начала. Манолова уточни, че министерството на правосъдието трябва да търси начини и за решаване на проблема със стоматологичната помощ за затворниците.
Омбудсманът каза още, че ще настоява да се промени начинът на работа на лавки и малки магазини в местата на лишаване от свобода. В момента тези обекти ги стопанисва Държавно предприятие "Фонд затворно дело", обясни Манолова.
Нейните наблюдения са, че цените на стоките в тези обекти са с поне 30 на сто по-високи в сравнение с магазините в страната. Позицията на омбудсмана е, че този тип дейност трябва да се децентрализира и да се помисли дали изобщо е нужно да съществува такова държавно предприятие. Манолова посочи, че днес е направила изненадваща проверка във Варненския затвор.
По думите й той е на едно от челните места в страната по осигуряване на работа за лишените от свобода. Омбудсманът каза, че ще препоръча на министерството на правосъдието да съдейства за изпълнение на проект на ръководството на затвора за откриване на нов цех за обработка на ламарина.
Днес Мая Манолова посети Варна по покана на сдружението "Българска домашна ракия" и разговаря със собственици на казани в региона. Тя припомни, че вече е сезирала Конституционния съд заради промени в законодателството, които сериозно нарушават правата на собствениците на малките обекти за дестилиране. Затварянето на казаните ще доведе до бум на нелегалното производство на всякакви некачествени напитки, бе позицията на Манолова. Тя определи като смехотворни твърденията, че домашната ракия, произведена в лицензирани обекти, е опасна.
"Това са лобистки тези, вероятно скоро ще излезе, че и домашните лютеница и компоти са опасни и хората трябва задължително да си ги купуват", посочи омбудсманът.