Маргарита Попова: Стабилната основа на отличните двустранни отношения с Виетнам трябва да бъде доразвита и задълбочена
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Стабилната основа на отличните двустранни отношения с Виетнам трябва да бъде доразвита и задълбочена по посока на политическите, икономическите и духовните връзки между приятелските народи на двете страни. Това заяви вицепрезидентът Маргарита Попова в Ханой, където е на официално посещение по покана на вицепрезидента на Виетнам Нгуен Тхи Зоан, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Българският вицепрезидент беше посрещнат от виетнамския си колега с официална церемония в Президентския дворец във виетнамската столица.
Маргарита Попова и Нгуен Тхи Зоан изразиха задоволство от динамичния политически диалог на високо равнище през последните години, който дава нов тласък за по-нататъшно укрепване и задълбочаване на двустранните отношения в посока към изграждане на стратегическо партньорство.
„Ние отдаваме специално значение на Съвместната декларация и анекса към нея „Нов модел на икономическо сътрудничество”, приети по време на държавното посещение на президента Росен Плевнелиев във Виетнам през октомври 2013 г. като основополагащи документи на партньорството от нов тип между България и Виетнам, съответстващо на новите реалности, мястото и ролята на всяка от страните в регионален и в международен план“, подчерта българският вицепрезидент след срещата си с вицепрезидента Нгуен Тхи Зоан. Маргарита Попова беше категорична, че подписаните двустранни документи ще дадат тласък на икономическите взаимоотношения за доброто на двете приятелски страни.
Българският вицепрезидент благодари за поканата да посети Виетнам в годината, когато се отбелязват 65 години от установяването на дипломатическите отношения между двете страни. „Този прекрасен повод се съчетава с още едно значимо събитие, а именно – честването на 70 години от независимостта на Социалистическа република Виетнам“, каза Маргарита Попова.
Вицепрезидентът Попова изтъкна необходимостта от „идентифициране и открояване на връзките, установени благодарение на виетнамските граждани, учили и работили в България“. „Убедена съм, че този потенциал може и трябва да се развива във всички сфери от обществено-политическия диалог“, каза още Маргарита Попова.
От своя страна вицепрезидентът Нгуен Тхи Зоан изрази благодарност към българския си колега за споделената оценка за двустранните отношения и допълни, че е време те да се затвърдят и задълбочат. „Радвам се, че аз самата съм допринесла за тези прекрасни отношения през четирите години, в които учих в България. Този престой ме формира като личност и професионалист и благодарение на това пренесох получените знания в моята родина“, сподели по време на разговора виетнамският вицепрезидент.
Нгуен Тхи Зоан изрази задоволство от членството на България в Европейския съюз, като допълни, че се надява „ролята на България да се засилва“ и изрази готовност Виетнам да подкрепя България по пътя й към задълбочаване на връзките с държавите от АСЕАН.
Вицепрезидентът Нгуен запозна Маргарита Попова с осъществяваните във Виетнам реформи. Ключова сред тях е реформата в банковата система. Нгуен Тхи Зоан отбеляза още, че българските инвестиции са сред най-ценените в азиатската държава.
Според Маргарита Попова и Нгуен Тхи Зоан областите за сътрудничество между България и Виетнам, в които може да се отбележи непосредствен и най-бърз растеж, са културата, образованието, обучението на човешки ресурси, а също така туризмът, правосъдието и превенцията на корупцията и икономическата престъпност, здравеопазването и взаимодействието на регионално ниво.
Маргарита Попова изрази увереност, че все повече студенти от Виетнам ще изучават български език, както и че повече наши сънародници ще се запознаят с културата на Виетнам. От своя страна, Нгуен Тхи Зоан приветства създаването на Катедра по виетнамски език в СУ „Св. Климент Охридски“ и изрази надежда, че България ще сподели своя опит в опазването на международното културно наследство.