BG EN

Марин льо Пен призова президента да разпусне парламента във Франция

ЧАС ПИК

Марин льо Пен призова президента да разпусне парламента във Франция

5182
на 27.05.2014
Марин льо Пен призова президента да разпусне парламента във Франция
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Марин льо Пен, лидерка на крайнодесния Национален фронт, спечели европейските избори във Франция с 25%. Тя призова президента социалист Франсоа Оланд да разпусне Националното събрание и да насрочи нови парламентарни избори, съобщават френските медии.

препоръчано

Следващите законодателни избори във Франция са насрочени чак за 2017 г. След съкрушителния ѝ успех обаче Марин льо Пен смята, че не е нормално в Националното събрание да има само 2-ма депутати на Националния фронт.

“Какво друго може да направи президентът, изправен пред такова тежко неодобрение, изразено от френския народ?”, заяви тя.

Пробивът на крайнодесните е безпрецедентен за Франция.

Националният фронт подобрява 4 пъти резултата си в сравнение с 2009 г. Марин спечели баса си и вече може да представя Националния фронт като “първа партия във Франция”, посочва сп. “Поан”. Тя ще изпрати между 23-ма и 25-ма депутати в Европарламента при 74 общо за Франция.

Умерената десница Съюз за национално движение получава между 20 и 21%, а управляващите социалисти застават на трето място с едва 14-15% от вота.

В неделя вечер премиерът Манюел Валс обобщи, че резултатът е “шокиращ, това е земетресение”.

“Сегашният момент е много тежък за Франция и Европа”, заяви той. “Тези избори са повече от тревожен знак, те са шок и земетресение, адресирани към всички политици, които са длъжни да действат”, посочи Валс. Той и още 5-има министри бяха извикани на кризисно заседание в Елисейския дворец. Вчера триумфиращата Марин льо Пен бе на първите страници не само на френските, но и на много чуждестранни издания. Пред журналисти след изборите тя определи резултата на партията си като исторически.

“Избирателите толкова тясно свързаха съдбата на ЕС и на Франция, че тези избори бяха истински политически избори”, заяви преизбраната евродепутатка. И заплаши, че ако парламентът не бъде разпуснат, следващият изборен резултат ще е още по-трагичен за управляващите. Льо Пен поиска и оставката на премиера Валс.

Франсоа Оланд обаче за момента не изглежда склонен да разпуска парламента. Манюел Валс от своя страна заяви в тв интервю, че “Франция има нужда от по-силна, по-солидарна, по-справедлива и по-щедра Европа”. Той нарече “обезпокоителна” ниската избирателна активност на французите, но обяви, че няма намерение да се оттегля. След шамара на изборите Валс обяви, че трябва да се помисли за допълнително намаляване на данъците.

Днес Марин льо Пен ще е в Брюксел, където има преговори с европейските си съюзници за сформирането на група в Европарламента. “Ще представим кандидат и за негов шеф”, съобщи тя.

45-годишната Марин льо Пен (родена е на 5 август 1968 г.) пое Националния фронт след оттеглянето на баща си Жан-Мари льо Пен през 2011 г. Днес тя претендира, че е направила от партията най-силната антиевропейска и антиимигрантска формация на Стария континент.

Старият Льо Пен някога бе предсказал блестящо бъдеще на най-малката си дъщеря, описвайки я като “голямо, здраво, русо момиче, идеален физически екземпляр”.

Противниците ѝ по-късно започнаха да я наричат “клонинг” и “русата чума” (алюзия с “кафявата чума” на нацизма).

Днес обаче лидерката твърди, че е “изчистила отровите” от Националния фронт и е премахнала крайностите от крайната десница.

С прегракналия си глас на заклета пушачка тази два пъти разведена майка на три деца не спира да обвинява умерената десница и социалистите във Франция, че са монополизирали политиката в страната и провеждат в продължение на десетилетия все същата неуспешна политика за имиграцията и икономиката.

“Ще блокираме тази либерална Европа, която непрекъснато действа срещу интересите на френския народ”, заканва се Льо Пен. С резултатите от вота заканите ѝ неотклонно започват да се превръщат в реалност. 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Прочетете топ хороскопа на Алена за 13 декември - Овните се радват на успехи, Девите да бъдат предпазливи САМО В ПИК: Прочетете топ хороскопа на Алена за 13 декември - Овните се радват на успехи, Девите да бъдат предпазливи
ПИК TV x
Времето полудя! Проф. Георги Рачев с ЛОША ПРОГНОЗА пред ПИК TV - ще видим сняг за Коледа през крив макарон (ВИДЕО) Времето полудя! Проф. Георги Рачев с ЛОША ПРОГНОЗА пред ПИК TV - ще видим сняг за Коледа през крив макарон (ВИДЕО)
ново
Днес: 65
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК