Ден след като страховитият ураган
Санди опустоши Ню Йорк, мародери плъзнаха из евакуираните райони на Голямата ябълка. С хитрост и без никакъв срам и съчувствие към пострадалите американци, десетки крадци обикалят от къща на къща и от магазин на магазин, за да грабят плячка. Междувременно силно пострадалото от стихията Източно крайбрежие бавно започна да се връща към живот, но възстановяването вероятно ще отнеме дни и седмици.
За последните два дни 13 души са арестувани от полицията в Ню Йорк по подозрение в мародерство, съобщава Ен Би Си. Много от тях се преструват на работници на електрическите компании или на водоснабдителните дружества, за да не бъдат заподозрени, разказват очевидци. Така например таксиметров шофьор се прибрал за малко до изоставения си дом в Бруклин и налетял на няколко мъже, твърдящи, че са от електрическата компания "Кон Ед". Полицията също предупредила хората да се пазят от подобни "работници". Очевидци разказват още, че са виждали как крадци обират изоставени магазини за дрехи и обувки, пицарии и ресторанти. Двама мъже и една жена са задържани за обиране на бензиностанция, а други четирима души ограбили магазин за техника, съобщават от полицията. Заради зачестилите набези в евакуираните райони са мобилизирани допълнителни полицаи, а някои компании са си наели и частни охранители. Има и граждани, които стоят денонощно пред повредените си къщи, за да ги пазят.
След два дни парализа Ню Йорк започна да се връща към обичайното си ежедневие, а ураганът отмина района и се насочи към Канада. Градът обаче бе далеч от пълното възстановяване. Движението по улиците беше натоварено в сутрешния пиков час, тъй като жителите на града започваха отново да тръгват на работа. На автобусните спирки имаше чакащи пътници, а движението на част от автобусите от обществения транспорт бе възобновено. Градският транспорт бе безплатен, като това ще продължи няколко дни. По Бруклинския мост, който беше затворен заради високите вълни, причинени от супербурята, минаваха колоездачи и хора, излезли за сутрешния си крос. Фондовата борса на Уолстрийт отвори след двудневно прекъсване, летищата "Нюарк" и "Кенеди" също възстановиха работата. Съживяването обаче бе съпроводено от ред проблеми. Хиляди сгради в града останаха без ток, пътни артерии все още бяха наводнени. Пораженията в метрото пък са толкова големи, че железницата няма да може да отвори поне още 5 дни, каза кметът Майкъл Блумбърг. На Уолстрийт се очакваха временни сривове в техниката, а повечето полети закъсняваха. Летищата "Ла Гуардия" и "Тетърборо" все още не работят.
Над 8 милиона души в ударените източни щати остават без електричество. Части от Манхатън също може да останат на тъмно няколко дни заради взрива на подстанция по време на урагана. Затворени останаха училищата в града. Около 6400 души остават в центрове за евакуация.
Жертвите на бурята в САЩ достигнаха 50 вчера, като само в Ню Йорк бяха преброени 24-ма загинали. Кметът на града Майкъл Блумбърг каза на пресконференция, че ураганът
Санди се е разразил с "историческа мощ" и добави, че е видял сцени на отчаяние, "напомнящи на онова, което сме гледали за края на Втората световна война". "От цяло поколение не сме виждали такива щети", каза и губернаторът на Ню Йорк Андрю Куомо.
Разчистването на отломките след бурята вероятно ще струва 30-40 милиарда долара, прогнозират експерти. Възстановяването на повредените обекти също няма да е евтино. Вчера най-голямата ипотечна компания в САЩ "Уелс Фарго" обяви, че ще направи дарение от 1 милион долара за възстановяването на пострадалите райони.