Метанът се смяташе за признак на марсиански живот, пише списание Science
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Марсоходът Curiosity („Кюриозити”) отведе учените в задънена улица, след като неговите прибори не откриха в атмосферата на Марс следи от метан, пише списание Science („Сайънс”).
Досега той метанът бе смятан за признак за съществуването на марсиански живот. Сега учените предстои да разгадаят две загадки: първо - откъде се е появил марсианският метан, който бе открит там през 2003 г., и второ - по какъв начин той е изчезнал.
За пръв път марсианският метан бе открит през 2003 г. с помощта на инфрачервен телескоп на американската космическа агенция NASA (НАСА), изграден на Хавайските острови. Тогава това бе истинска сензация, тъй като на Земята между 90 и 95% от този газ има биологичен произход и следователно източник на марсианския метан могат да бъдат извънземни микроби.
Метанът може да се появи при изригване на вулкани или при разлагане на растителни останки, но този два механизма не се наблюдават на Марс, където не са регистрирани признаци на съвременна вулканична активност. Има редица други възможни небиологични източници, като например геотермални реакции, но нито един от тях засега не е определен като „главен заподозрян”, пише още научното издание.