ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Мартин Шурц, който се оттегля като президент на Европейския парламент, за да се включи отново в германската политика, ще бъде запомнен в Брюксел с поставянето в центъра на вниманието на една скучна и често критикувана институция, посочва в анализ за АФП Алекс Пигман.
Както приятелите, така и враговете му са единодушни в едно, когато става въпрос за бившия книгопродавец – че Шулц е човек със силен характер и решителност, който не се страхува да се изправи срещу някои от най-трудните лидери на ЕС. Стройният, брадат 60-годишен Шулц не се церемони в изказа си, със същия заряд са думите му, отправени и към настоящия председател на Европейската комисия и негов добър приятел - Жан-Клод Юнкер. Ненадминат в осведомеността си човек, на когото не са чужди задкулисните сделки, Шулц притежава способността да е разбиран от хората, която често липсва на европейските чиновници и технократи. Твърд в проевропейската си ориентация, Шулц е израснал близо до границата с Белгия и Холандия в бурните години след края на Втората световна война.
Сега на 60 години, бившият собственик на книжарница в град Аахен, има мечта да бъде футболист, но се разминал с нея заради травма в коляното. След завършване на католическо училище, Шулц управлява книжарница в предградие на Аахен до 1994 година, но отрано има интерес към политиката. Едва 19-годишен, той започва политическата си кариера, като се присъединява към Германската социалдемократическа партия (ГСДП). На 31 г. става кмет на градчето Вюрселен в Северен Рейн-Вестфалия - най-населената германска провинция. Остава на този пост в продължение на 11 години.
Шулц е избран за член на Европейския парламент през 1994 г., а през 2000 г. кариерата му в Брюксел стартира като ръководител на групата на ГСДП. Популярността му нараства през 2003 г., по време на сблъсък с тогавашния италиански премиер Силвио Берлускони. Шулц го обвинава в конфликт на интереси между политическата му роля на най-богатия човек в Италия и неговата мощна медийна империя. "Аз познавам човек, който снима филм за нацистките конлагери. Ще ви препоръчам за ролята на "капо" (надзирател, избиран сред затворниците в концлагерите), вие ще бъдете перфектен", заяви тогава Берлускони. Шулц отвърна: "Почитта ми към жертвите на нацистите не ми позволява да ви отговоря".
През 2012 г. Шулц стана председател на Европейския парламент, което го постави на едно политическо ниво с ръководителите на Европейската комисия и на Европейския съвет, в момента Юнкер и поляка Доналд Туск. За разлика от своите предшественици, остана на тази позиция по-дълго от обичайните две- три години, нарушавайки брюкселската традиция най-високите постове да се въртят регулярно между основните партии.
През 2014 г. Шулц се впусна безуспешно в надпреварата като водещ кандидат на Партията на европейските социалисти на изборите за Европейски парламент, които при успех можеха да го направят председател на Европейската комисия. "Искам да стана първият председател на Комисията, който не е избран в резултат на задкулисна сделка", каза тогава Шулц.
В последните си години като шеф на Европейския парламент обаче Шулц твърде често бе заместван в коридорни комбинации, удрящи по репутацията на ЕС. Всяка седмица Шулц редовно се среща с Юнкер и една малка група от влиятелни европейски депутати, с които тайно планират важни въпроси от законодателството на ЕС. Последният план, свързан с него, беше да остане на поста си трети мандат, нарушавайки обещанието, дадено на консервативната Европейска народна партия (ЕНП) - най-голямата партия в ЕС. Вместо това, изправен пред гнева на ЕНП, Шулц изостави в последния момент тази схема и реши да се върне към своите политически корени в Германия, където на изборите през септември може да се изправи срещу най-мощния лидер в Европа – канцлера Ангела Меркел.