ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Крайният собственик на продадения спешно в края на годината държавен пакет от 19.5% акции на „Роснефт” е сингапурска офшорка, съобщи РИА „Новости” . Така схемата може да се счита за затворена.
Както бе съобщено, холдинг QHG Shares бе създаден от „Гленкор” и Катарския суверенен фонд именно с цел да придобие акциите на руската компания.Сега вече е ясно, че това всъщност е нещо като „матрьошка”, в която влизат четири фирми.
Две от тях са регистрирани във Великобритания, една-в Катар и последната-на Каймановите острови. А кой реално държи дяловете в крайна сметка не е известно.
Една от причините за това упражнение е избягването на данъци, твърди експерт, запознат със сделката. Така вместо да платят 15% върху дивидентите във Великобритания, купувачите ще имат разход само 5% в Сингапур.
Интересна е и финансовата страна на сделката. Както бе обявено, катарците и „Гленкор” са дали само 2.8 милиарда евро собствени средства, останалите 5.2 милиарда евро са заем от италианската банка Intesa. За недостигащите 2.2 милиарда евро до обявената крайна цена не е посочен инвеститор. А залог за заема са самите акции на „Роснефт”. Така ако той не се изплаща, италианците ще получат акиците на руската компания.
В бюджета на Русия от продажбата на акциите са влезли 700 милиарда рубли, обяви официално правителството на Дмитрий Медведев. Странното е още това, че сделката и постъпването на парите бе обявено през декември 2016 година, а италианската банка отпусна заема едва в началото на януари 2017 година. Така остана съмнението, че всъщност 700 милиарда рубли са влезли в бюджета от печатнизцата на Руската централна банка.