МВФ окуражен от възстановяването на Китай, но с опасения, че COVID-19 може да се върне
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В понеделник Международният валутен фонд посочи за наличието на ограничени, но окуражаващи признаци за икономическо възстановяване в Китай, първата страна, която понесе удара на епидемията от Covid-19, но в същото време заяви, че не може да изключи възможността за възобновяване на пандемията в Китай и на други места, съобщава Ройтерс.
Топ икономисти от МВФ посочиха в техен блог, че пандемията от коронавирус е тласнала света към рецесия, която ще бъде по-лоша от тази при последната световната финансова криза, и призоваха за глобален, координиран отговор в здравната и икономическата политика.
"Икономическите щети нарастват във всички страни, следвайки рязкото увеличаване на новите инфекции и мерките за ограничения, въведени от правителствата", написаха експертите от МВФ.
Според тях Китай отчита сдържано подобрение в PMI бизнес проучванията след рязкото спадане на икономическата активност в началото на годината, а ежедневните сателитни данни за концентрациите на азотен диоксид в атмосферата - които са мерило за индустриалната и транспортната дейност - показват постепенно разхлабване на ограничителните мерки в страната.
"Възстановяването в Китай, макар и ограничено, е обнадеждаващо, което предполага, че рестриктивните мерки могат да успеят да овладеят епидемията и да проправят пътя за възобновяване на икономическата активност", написаха те, но в същото време добавиха: "Има обаче огромна несигурност относно бъдещия път на пандемията и не може да се изключи възобновяване на нейното разпространение в Китай и в други страни".
Европейски страни като Италия, Испания и Франция вече попаднаха в остра фаза на избухналата зараза, последвани от САЩ, докато епидемията изглежда едва сега започва в много нововъзникващи пазарни и развиващи се икономики.
Разрушенията, причинени от вируса, започват да се отразяват и на нововъзникващите пазари, като последните PMI бизнес проучвания сочат рязко забавяне на производството в много страни.
Икономиката на САЩ изпитва последствията с "безпрецедентна скорост и тежест", се казва в блога на експертите на МВФ, като те отбелязват, че близо 10 милиона американци вече са кандидатствали за обезщетения при безработица през последните две седмици на март, което е много по-рязко увеличение дори спрямо пика на световната финансова криза през 2008 - 2009 г.