МВФ прогнозира през 2020 г. най-големия икономически спад след Голямата депресия
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Поради ситуацията с коронавируса, Международният валутен фонд (МВФ) прогнозира през 2020 г. най-големия икономически спад след Голямата депресия. Това съобщи в четвъртък управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева, изказвайки се във Вашингтон в навечерието на пролетната сесия на ръководните органи на МВФ и Световната банка (СБ), цитирана от TACC.
"Днес сме изправени пред една различна криза. COVID-19 подкопава нашия социален и икономически ред със светкавична скорост и в мащаб, който хората, живеещи днес, не помнят", каза тя.
"Все още сме изправени пред невероятна несигурност относно дълбочината и продължителността на тази криза. Въпреки това вече е ясно, че глобалната икономика ще стане рязко отрицателна през 2020 г. Всъщност ние очакваме най-лошия икономически спад след Голямата депресия", каза директорът на МВФ.
"Преди три месеца очаквахме ръст на дохода на глава от населението през 2020 г. в повече от 160 страни членки. Днес тези цифри са обърнати с главата надолу: сега прогнозираме, че в повече от 170 страни тази година ще има спад на доходите на глава от населението “, каза Георгиева. "Тази мрачна прогноза се отнася за страни с развита и развиваща се икономика. Всички ще страдат", добави директорът на МВФ.
МВФ очаква частично възстановяване на световната икономика през 2021 г., ако пандемията изчезне през втората половина на 2020 г., предава Фокус.
"Няма съмнение, че 2020 г. ще бъде изключително трудна. Ако пандемията изчезне през втората половина на годината, което постепенно ще премахне ограничителните мерки и ще отвори отново икономиката, ние очакваме частичното възстановяване през 2021 г. като основна прогноза", каза Георгиева.
"Все пак подчертавам, че има огромна несигурност по отношение на прогнозата: ситуацията може да се влоши в зависимост от много фактори, включително продължителността на пандемията", добави Георгиева.
Тя също така повтори, че МВФ ще бъде готов да използва дори целия си резерв от 1 трилион долара за преодоляване на икономическата криза, причинена от разпространението на новия коронавирус.
Глобалният икономически спад в резултат на пандемията ще засегне най-тежко развиващите се страни и страните с ниски доходи, заяви управляващият директор на МВФ.