BG EN

Меглена Кунева пред ПИК и "Ретро": Чувствам се добре до Бойко Борисов!

ЧАС ПИК

Меглена Кунева пред ПИК и "Ретро": Чувствам се добре до Бойко Борисов!

70321
на 07.01.2015
Меглена Кунева пред ПИК и Ретро: Чувствам се добре до Бойко Борисов!

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Меглена Кунева е заместник министър-председател по координация на европейските политики и институционалните въпроси на Република България.

препоръчано

Тя е министър по европейските въпроси в правителствата на Симеон Сакскобургготски и Сергей Станишев (2002-2006) и европейски комисар по защитата на потребителите в първата комисия на Жозе Мануел Барозо (2007-2010).

През 2012 г. Кунева оглавява новосъздадената партия „Движение България на гражданите“ (ДБГ), която влиза в 43-тия парламент като част от Реформаторския блок.

 

Интервю на Румяна Стефанова  

 

- Г-жо Кунева, добре ли се чувствате в „кожата” на вицепремиер в кабинет, оглавяван от Бойко Борисов, за когото допреди година не се изказвахте много ласкаво?

- Има невероятно много работа, която правителството трябва да свърши и в този смисъл се чувствам много добре. Всички сме имали своите критики един към друг в миналото, но смисълът от коалиционното управление е и в това да не се повторят грешките, за които са били тези критики. Правителството има категоричен проевропейски профил – ето има двама вицепремиери с европейски ресор. За човек, чиято кариера и живот е свързан с европейското членство на България, това е изключително важно. В кабинета имаме много добри, динамични отношения. Искам обаче да подчертая, че при съставянето на правителството ние изготвихме много ясна програма, в която залегнаха много от идеите на Реформаторския блок. Идеи, които сме защитавали години наред и които сега имаме възможност да изпълним. Уверена съм, че настоящата коалиция беше не само единствената възможна, но и единствената, която наистина може да осъществи така отлаганите и необходими реформи. Човек е оптимист, когато работи, когато е полезен.

- След законодателните промени, свързани с пенсионните фондове, се заговори за криза в управляващата коалиция. Има ли такава?

-  Промените в пенсионното осигуряване тепърва ще се обсъждат. В крайна сметка след разгорещените дебати в края на парламентарната година се стигна до такова решение. До края на март и в правителството, и между управляващите партии ще се проведе широка дискусия за това как трябва да изглежда пенсионната система. Това е решение с хоризонт 20-30 години и е важно да бъде обсъдено добре, да има анализ. „Движение България на гражданите“ имахме предложение при 240 вноски, направени в пенсионната система, да можеш да се пенсионираш, независимо от възрастта, която си достигнал. Ще го поставим на масата, ще го обсъдим в по-голямата картина.

Не се ли опасявате, че Иван Костов ще се окаже зъл пророк, че ДПС е „спящ партньор на ГЕРБ”? 

-  Коалицията е между ГЕРБ и РБ и тук трябва да поставим точка. Формулата е 2+2, т.е правителството е между РБ и ГЕРБ с участие по покана на ГЕРБ на вицепремиера Калфин от АБВ и с подкрепата на Патриотичния фронт. Всякакво заиграване с интерпретации остава в сферата на предположенията. Ако формулата 2+2 се запази, това осигурява мнозинство на този кабинет. В тази си формула управлението има парламентарно мнозинство. ДПС не е подкрепило кабинета при неговото създаване. Подкрепи няколко законопроекта, но това не е формулата за подкрепа на кабинета. Кабинетът е създаден с решаващата подкрепа на 4 партии и ДПС не е между тях. Смятам, че в последните месеци партиите в управлението успяхме да избягаме от наложилия се стил на размяна на обидни квалификации през медиите. Бих искала да видя и опозицията да се разграничи от него. Надпреварата кой ще блесне с по-цветист израз не е вършене на работа и не помага на обществото.  

Патриотичният фронт  не е допустим партньор и ще ни вкара в тежък конфликт с Европа”,   това са думи на Бойко Борисов. Какво се промени във виждането на премиера от октомври до днес?

-       Не бих искала да говоря от името на премиера, трябва да питате него. Според мен ключовата дума е стабилност. Тя е необходима на българските граждани, които искат да видят правителството и парламент да работят. Но е необходима и за европейските ни партньори, които искат да припознаят в България стабилен партньор.

- Виждате ли в ГЕРБ воля да обрули „гнилите ябълки” в правосъдието?

- Не мога да говоря от името на ГЕРБ. Това, в което съм сигурна, е, че правителството прие стратегията за съдебна реформа във вида, в който тя беше изготвена от правосъдния министър Христо Иванов и подкрепена от Реформаторския блок. В края на миналата година проведохме среща с г-жа Цецка Цачева и председателите на парламентарните групи, включително и на опозицията, където получихме уверение, че стратегията ще бъде подкрепена от политическите сили. Тук искам да подчертая обаче, че реформата в съдебната система до голяма степен зависи от волята на съдебната власт. Те са тези, които трябва да припознаят своята лидерска роля и да осъществят реформите. Ние – като правителство и като парламент, ще подпомогнем със закони, но истинската промяна трябва да се случи в съдебната власт. Мисля, че в момента има уникална възможност това да се случи – никога до този момент не е имало толкова много хора и институции, които да искат реформа. Създаването на работеща и справедлива съдебна система е важно само по себе си, но е и важно заради икономиката на страната. Знаете колко инвеститори напуснаха България, защото не могат да разчитат на справедлив съдебен процес. А това са работни места, доходи. Колкото за останалите реформи – вижте, РБ влезе в правителството заради възможността именно да проведе тези реформи. Ето здравният министър вече предложи своите идеи, образователният - също. Те срещат подкрепа и това е едно добро начало.

- Често между вас и лидера на ДСБ Радан Кънев прехвърчат искри на недоверие. Как  „съжителстват под един покрив” хора, които не си вярват?

- Никога не съм се съмнявала, че Реформаторският блок има една и съща отправна точка, едни и същи разбирания за това кое е напред и кое назад, кое е нормално и кое не е нормално в една политическа обстановка. Мислим еднакво за свободната икономика, за съдебната система, за образованието, за здравеопазването, за външната политика. Реформаторският блок е формация, която много ясно и с един глас заявява мнението си - 23-ма народни представители, 23 гласа. Дотук Реформаторският блок е гласувал абсолютно единно. Това е мерилото за единство, а не е в това да говорим с едни и същи думи и по едни и същи „опорни точки“.

Според Пламен Орешарски 2014-а  е годината на разбитите илюзии. Каква е тя за вас?

-  Не мога да се съглася с г-н Орешарски. 2014 г. за мен е година на надеждата, че политиката в България може да се случва по нормален европейски начин. Разбира се, станахме свидетели на събития от мащаба на фалита на КТБ – най-важното в случая е да се поучим от грешките и да не допуснем подобно срастване на политика и олигархия да се повтори. Станахме свидетели и на невиждана досега солидарност – спомнете си доброволците, които помагаха в квартал Аспарухово след разрушителното наводнение там. Това дава повод за оптимизъм за българското общество, но и поставя предупреждение пред властите да взимат превантивни мерки, за да не се стига до такива бедствия.

 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 23
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК