ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Според тях, ако апаратурата бъде използвана в техните болници, не е изключено вентилаторите да навредят или дори да умъртвят пациентите, вместо да им помогнат.
По думите на редица експерти апаратите, модел ''Шангрила'' 510, са със съмнително качество, тъй като кислородните запаси са ''променливи и ненадеждни''. Освен това те са категорични, че този тип апаратура е непозната за стандартите за мнозинството от лекари в Обединеното кралство и че те са предвидени за линейките, а не за болниците.
Ето защо от медицинската общност настояват закупените апарати да бъдат върнати на Китай и заменени с по-качествена апаратура, която да осигурява по-надеждна вентилация за пациентите.
По информация на ''Нюзуик'' британското правителство е посочило, че апаратите за момента не се използват в нито една болница и се държат в дълбок резерв.
Говорител от правителството уточни, че вентилационните апарати първо ще минат няколко теста, за да е сигурно, че отговарят на международните стандарти, преди да бъдат пренасочени към лечебните заведения и пуснати в експлоатация.
Това не е първият случай, в който се надигат съмнения за качеството на медицинските стоки от Китай. Преди време Нидерландния и Финландия установиха, че закупените от тях маски от Китай не отговарят на установените стандарти, а пък в Испания откриха, че тестовете за коронавирус, също закупени от Китай, са със съмнително качество и бяха върнати на производителя им.