ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Легендарният испански тенор Пласидо Доминго бе отличен вчера с мексиканската награда „Батута“, но оперният ас отсъстваше от церемонията в Мексико на фона на обвиненията срещу него в сексуален тормоз, съобщава „Франс Прес”, цитирани от „Дарик”.
Оперната суперзвезда е обвинен от 20 жени за насилствени целувки, докосвания и сексуални набези в инциденти през 80-те години на миналя век.
Той бе избран през май за първи носител на наградата, но два дни преди церемонията по награждаването организаторите заявиха, че са решили да оттеглят наградата, докато скандалът не бъде изяснен.
Те обявиха, че Доминго няма да се появи лично, а вместо това той се обърна към присъстващите в записан видеоклип.
"Много съжалявам, че не мога да присъствам тази вечер, но изпращам този поздрав с цялата ми любов и благодаря на организационния комитет", каза Доминго, не споменавайки твърденията срещу него.
Наградата идва, след като Доминго, на 78 г., подаде оставка в сряда като генерален директор на операта в Лос Анджелис, като на практика прекратява кариерата си в САЩ.
Той също се оттегли миналата седмица от всички представления в Нюйоркската столична опера. Няколко други оперни зали в САЩ отмениха концерти с участието му заради обвиненията в сексуален тормоз.
„Кралят на операта“ твърди, че „всичките му отношения и връзки винаги са били доброволни и по взаимно съгласие“.
Кариерата на Доминго продължава да процъфтява в Европа, дори след като е затруднена в Съединените щати. Той проведе концерти това лято в Австрия и Унгария и има предстоящи концерти в Цюрих и Москва.
Във видеосъобщението си Доминго заяви, че се надява скоро да пътува до Мексико и да изнесе концерт, за да отбележи шестте десетилетия от дебюта си в столичния „Паласио де Белас Артес“.
Наградата „Батута“, която организаторите се надяват да се превърне в годишно отличие, ще бъде присъдена на 16 почетни лица, включително британския композитор Майкъл Ниман, мексиканското сопрано Мария Луиза Тамес и мексиканския диригент Енрике Батис, който също е изправен срещу обвинения в сексуални посегателства.


