ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Евросъюзът съумя да преживее сложен етап от своето развитие, а вярата в бъдещето на общността се възвръща. Това заяви в изказване пред Бундестага германският канцлер Ангела Меркел.
„Година след Брекзит се чувства нов дух на единство на 27-те стани от ЕС. След драматични събития от последните години това за мен е израз на нашето единство“, изтъкна Меркел.
По думите й страните от ЕС трябва да разберат, че проблемите и предизвикателствата пред общността могат да бъдат преодолени единствено с общи усилия. „Който смята, че проблемите могат да бъдат решени с помощта на изолация и протекционизъм, силно се заблуждава“, каза тя и подчерта, че това е валидно както по отношение на Европейския съюз, така и на Г-20.
„Протекционизмът не е отговорът“, категорична бе Меркел, допълвайки, че на предстоящата среща на Двайсетицата в Хамбург тя ще търси „ясен сигнал за отворени пазари“.
Позицията на канцлера по отношение на свободната търговия я поставя в опозиция на американския президент Доналд Тръмп и неговата политика за „Америка на първо място“. Също така неговата администрация през март отказа да подпише документ за гаранции срещу протекционизма по време на среща на финансовите министри на Г-20.
В речта си пред Бундестага Меркел даде заявка за сблъсък с Вашингтон и по друга тема, а именно тази за климата, след като заяви, че участниците в Парижкото споразумение няма нито да разглеждат, нито да внасят изменения в него.
„Това споразумение не подлежи нито на преразглеждане, нито на подмяна. След решението на САЩ да го напуснат, ние имаме намерение да действаме по-решително от когато и да е било, за да го изпълним“, посочи тя и допълни, че според нея изпълнението на ангажиментите по договора ще доведе до икономически ръст в световен мащаб.
Тя заяви също, че светът се нуждае от неговото осъществяване, тъй като „климатичните промени представляват едно от най-тежките предизвикателства пред човечеството, екзистенциална заплаха за всички нас на Земята“.
След срещата на Г-7 в Италия в края на май Тръмп обяви, че смята да изведе САЩ от споразумението за климата, тъй като според него то не е рентабилно за страната. Против това решение се обявиха редица световни лидери, включително и Меркел, като анализатори смятат, че то ще доведе до изолация на Вашингтон на международната сцена.