Меркел в горещ разговор с Тръмп, алармира за напрежение на Балканите
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Берлин и Вашингтон подкрепят всичко, което може да доведе до договор между Белград и Прищина, заяви канцлерът на Германия Ангела Меркел по време на съвместна пресконференция с хърватския си колега Андрей Пленкович, предава скопският телевизионен „Канал 5, цитира Фокус.
Меркел разкри, че за това е разговаряла и с президента на САЩ Доналд Тръмп, но не уточни дали двамата подкрепят и евентуална размяна на територии.
„Констатирахме, че подкрепяме всички разговори, които водят към решаване на този въпрос. Но, трябва да бъдем внимателни – определени действия на една територия да не доведат до действия на друга територия“, заяви Меркел.
За част от политическите анализатори в Македония, последните послания на международната общност, за подкрепа на каквото и да е решение, което е компромисно за двете страни, е привидно позитивен сигнал, който в момента затваря един, но в перспектива отваря други въпроси.
„Международната общност казва, вие сами се договорете. Това значи, че някой на Балканите иска мир“, заяви Агим Йонуз, политически анализатор.
Сигнали, че има голяма стъпка напред в преговорите отправи и външният министър на Сърбия Ивица Дачич, според когото Сърбия е пред варианта – да получи нещо или да загуби всичко.
„Дава ни се историческа възможност да получим нещо за своя народ и своите граждани в Косово. Ние можехме да отхвърлим този шанс, но нека не допускаме никакви грешки – никой не ни предлага Косово и Метохия да останат изцяло в границите на Сърбия“, заяви Дачич.
За Йонуз няма спор, че апетитите в Македония могат да пораснат след евентуално разграничаване между Сърбия и Косово, но подобен сценарий в страната е безсмислен и малко вероятен.
„Македония има важен исторически проблем, който трябва да реши. Такива сценарии в Македония биха изпукали в собственото ѝ коляно“, заяви Йонуз.
Междувременно, най-влиятелната опозиционна партия в Косово, Демократическият съюз, обяви, че ще направи така, че да не се позволи на президента Хашим Тачи да извърши корекциите на границата. Масови протести обещава и движението „Самоопределение“.