BG EN

Мидите по Дунав се оказаха китайски и неядливи

ГОРЕЩО
Региони

Мидите по Дунав се оказаха китайски и неядливи

9473
на 18.08.2017
Мидите по Дунав се оказаха китайски и неядливи
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Огромните живи миди по брега на Дунав край Русе, които се превърнаха в атракция за малки и големи, се оказаха нашественици от Китай. По думите на специалисти от Националния природонаучен музей, става дума за инвазия на китайска блатна мида, предава БНТ.

препоръчано

Китайската блатна мида е установена за пръв път в рибарници през 1984-86г. в Румъния и Унгария, а в река Дунав - през 2005г., обясни за БНТ проф. Здравко Хубенов от Националния природонаучен музей.

Китайските блатни миди имат два пъти по-бърз темп на нарастване - стават 10 см за четири години, докато дунавските достигат този размер за 6 години. Имат сходни местообитания и застрашават родните мекотели от изчезване.

Проф. Здравко Хубенов - Национален природонаучен музей: Тя живее в такива тинести места. Може в някои случаи да ги измести, тъй като дава голяма биопродукция.

С риск да разочарова ловците на бисери, проф. Хубенов призна, че в китайската мида може само на теория да се открие бисер.
Месото на китайската мида не се препоръчва за консумация. То е с ниски вкусови качества и при недобра термична обработка, има опасност от заразяване заради съдържанието на различни микроорганизми.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Алена с хороскоп за неделя - Раците демонстрират агресивна самоувереност, Девите да са предпазливи с новите запознанства САМО В ПИК! Алена с хороскоп за неделя - Раците демонстрират агресивна самоувереност, Девите да са предпазливи с новите запознанства
ПИК TV x
САМО В ПИК TV: Митрополит Антоний с ГОРЕЩ ПРИЗИВ към българите, разделени за и срещу еврото: Най-силни сме, когато сме единни. Закъсняхме с въвеждането на религията в училището (ВИДЕО) САМО В ПИК TV: Митрополит Антоний с ГОРЕЩ ПРИЗИВ към българите, разделени за и срещу еврото: Най-силни сме, когато сме единни. Закъсняхме с въвеждането на религията в училището (ВИДЕО)
ново
Днес: 71
hot
най-четени новини в момента
Сега
19641
четат ПИК